Ekonomi

ABD stokları beklenmedik şekilde artarken petrol fiyatları düştü

Enerji piyasalarında petrol fiyatları bugün de aşağı yönlü seyrini sürdürerek düşüşünü altıncı güne taşıdı. Fiyatlardaki bu son düşüş, son verilerin ABD ham petrol ve akaryakıt stoklarında önemli artışlar olduğunu ortaya koyması ve talep artışının gücü konusunda şüphe uyandırmasıyla gerçekleşti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 14 sentlik mütevazı bir düşüşle varil başına 77,38 dolara inerken, ABD Batı Teksas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 18 sentlik düşüşle varil başına 73,07 dolara geriledi. Bu düşüşler Salı günkü yaklaşık 1 $ ve Pazartesi günkü yaklaşık 3 $’lık düşüşü takip etti. Aşağı yönlü baskı kısmen OPEC+ grubunun talep artışının yumuşayabileceğine dair sinyallere rağmen Ekim ayından itibaren arzı artırma kararına bağlandı.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan kaynaklara göre, geçen hafta ABD ham petrol, benzin ve damıtılmış ürün stoklarında beklenmedik bir artış oldu. Bu tür stok artışları genellikle arzın talebi aştığının bir göstergesi olarak yorumlanır.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verileri, 31 Mayıs’ta sona eren haftada ham petrol stoklarının 4 milyon varilden fazla arttığını gösterdi ki bu da analistlerin Reuters anketinde öngörülen 2,3 milyon varillik düşüş tahminleriyle tam bir tezat oluşturdu. Bağımsız bir enerji analisti olan Tim Evans, ABD ticari ham petrol stoklarında 1-2 milyon varillik bir düşüş beklediği için 4,1 milyon varillik artışın “açık bir düşüş sürprizi” olduğunu ifade etti.

Ayrıca, benzin stokları da analistlerin beklediği 2 milyon varillik artışı aşarak 4 milyon varilden fazla artışla önemli bir yükseliş kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

felahiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu