Haber

ABD’de bir ilk: Nitrojenle uygulandı

Bu, idam cezasının uygulandığı ülkelerden biri olan ABD’de bir ilk oldu. Alabama eyaletinde cinayet suçundan idam cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli mahkum nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi.

Alabama cezaevi sözcüsü Kelly Betts, özel maske takılarak nitrojen gazı solutulan Smith’in yerel saatle 20.25’te hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Azot hipoksisi” olarak bilinen yeni infaz uygulaması, ABD’de olduğu gibi dünyada da bir ilk olarak kayıtlara geçti. 1989 yılında bir din adamının karısı Elizabeth Sennett’i tetikçi olarak öldürmek suçundan suçlu bulunan 58 yaşındaki Smith’e verilen idam cezası, 2022 yılında zehirli iğneyle infaz edilmeye çalışılmıştı. damar yolu bulunamadı.

İdam cezasının infazında nitrojen gazının kullanılacak olması kamuoyunda farklı kesimlerin tepkisini çekti. İnsan hakları savunucuları daha önce denenmemiş bu yönteme karşı çıktı. Smith’in avukatının yürütmenin durdurulması talebi de Federal Mahkeme tarafından reddedildi. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise daha önce kullanılmamış bir infaz sisteminin işkence veya insanlık dışı uygulamalar anlamına gelebileceğini belirterek, nitrojen gazıyla infazların ertelenmesi çağrısında bulundu.

ciftlikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu