Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Astronotun Uzay Yolculuğunu İzledi

ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) canlı yayınlanan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu izledi. Türkiye’nin uzay teknolojisinde de ilerleme kaydettiğini belirten Bakan Tunç, “Türkiye Yüzyılı aynı zamanda bilim yüzyılı olacak ve bu yüzyıl çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında olacaktır.”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ziyareti öncesinde Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) incelemelerde bulundu, ardından ilk Türk astronotu olarak uzay yolculuğuna çıkan Alper Gezeravcı Kennedy Uzayına gitti. Merkezi Florida, Amerika Birleşik Devletleri’nde. Lansman sürecini canlı bağlantıyla İstanbul’dan izledi. Bakan Tunç, Gezeravcı’nın tarihi uzay yolculuğunu, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve vatandaşlarla birlikte izledi.

Burada açıklama yapan Bakan Tunç, bugünün tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Bu günü asla unutmayacağız. Türkiye’nin bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda ne kadar ilerlediğini hep birlikte görüyoruz. Yüzyıl aynı zamanda bilimin yüzyılı olacak. Bu yüzyıl çocuklarımızın ve gençlerimizin yüzyılıdır.” omuzlarında yükselecek.” dedi.

‘ALPER GEZERAVCI UZAYDA BİLİM AVINA ÇIKACAK’

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunda 13 deney yapacağını belirten Bakan Tunç, “Alper Gezeravcı uzaya gidecek ve orada bilim avlayacak. Orada 13 deney yapacak ve Gezeravcı inşallah 14 gün sonra aramıza dönecek. Onu Türkiye’de coşkuyla karşılayacağız ve orada neler yaptığını milletimize anlatacağız. Bu ilk olacak ama bundan sonra da ardı ardına gelecek. Ülkemizden birçok bilim insanı yetişecek. Özellikle uzay teknolojisi alanında bunu hep birlikte göreceğiz. Bugün bu bir başlangıç. Türkiye’nin uzayda kendi uyduları var. Haberleşme uyduları var ve sürekli kullanıma hazır. Uyduları geliştirdik. Belli bir seviyeye ulaştık. Savunma sanayi teknolojisinde gelinen nokta. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun belirlediği hedefe doğru kesintisiz ilerlemeye devam ediyoruz. Bunun en güzel örneğini bugün gördük. Alper’e keyifli yolculuklar dileriz. 14 gün sonra sağ salim aramıza gelmesini umuyoruz. Orada gördüklerini, yaşadıklarını, yaptığı deneyleri bize anlatmasını bekliyoruz. Kaç uzay yolculuğu umuyorum. Türk Yüzyılının bilim yüzyılı, teknoloji yüzyılı olmasını temenni ediyorum. Gençlerin ve çocukların yüzyılı olacak. Tekrardan iyi şanslar diliyorum. Ülkemizin daha nice başarılara adım atmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu