Ekonomi

Antalya’dan dünyanın 33 ülkesine kesme çiçek ihracatı hedefleniyor

ANTALYA’dan dünyanın 33 ülkesine kesme çiçek gönderen sektör, 2023 yılı için 1 milyar kesme çiçek ve 165 milyon dolar döviz girişi hedefliyor. Pandemi sonrası büyüme hızında yavaşlama olduğunu belirten Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamul İhracatçıları Birliği Lideri Yılmaz, “Yurtdışı ülkelere havayolu ihracatı ön plana çıktı. Bu durumda 2021 yılında ihracatımız sektörün en yüksek dönemini yaşadı. 4 sayı geride kaldık. İhracatını aşacağız gibi görünüyor.” Bu yıl yine 2021″ dedi.

Turizm kenti Antalya’dan her yıl dünyanın 33 ülkesine milyonlarca kesme çiçek gönderiliyor. Dünyanın en büyük çiçek müzayedesinin düzenlendiği Hollanda başta olmak üzere İngiltere, Almanya ve Türki Cumhuriyetlere çiçek gönderen şehir, ülke ekonomisine de döviz girdisi sağlıyor. Kırmızı karanfil en çok tercih edilen çiçeklerden biridir. Kırmızının yanı sıra beyaz ve pembe karanfiller de tercih edilmektedir. Antalya’dan çiçekler kapalı kasa kamyon, TIR ve uçak kargo ile gönderilmektedir. Geçen yıl bir önceki yıla göre gelişme kaydeden kesme çiçek sektörü, bu yıl hedefine ulaşmak için üretim ve ihracatını sürdürüyor.

KESME ÇİÇEK DÜNYANIN HER NOKTASINA GÖNDERİLİYOR Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, Antalya’nın örtü altında üretilen kesme çiçeklerinin dünyanın her noktasına gönderildiğini söyledi. Pandemi sonrası büyüme hızında bir miktar yavaşlama yaşayan şubenin kısa sürede toparlandığını belirten Yılmaz, “Yurtdışı ülkelere havayolu ihracatı ön plana çıktı. Bu durumda ihracatımız 2019’da sektörün en yüksek dönemini yaşadı. 2021. 2022’de küresel ekonomik sorunlar nedeniyle 2021’in %4 gerisindeydik. 2021’in ihracatını bu yıl yine aşacağız gibi görünüyor.” “Yılın rakamlarını yüzde 15 artırarak yüzde 15 artıracağız. Önümüzdeki yıl sonunda 165 milyon dolar mertebesine çıkaracağız. Yılın geri kalanında 500 milyon ve üzeri şube satışı olacak. Toplamda 900 milyon 1 milyar dal çiçek seviyesine yükselecek” dedi. Kadınların ve annelerin günlerinin geride kalması nedeniyle halkın beklediğini alamadığını belirten İsmail Yılmaz, yayla olarak tanımladıkları alanlarda üretimin devam ettiğini söyledi. Isparta bölgesindeki üretim alanlarından toplanan çiçeklerin kısa sürede pazara sunulmasının ardından çiçekçi şubenin hızla ilerleyeceğini belirten İsmail Yılmaz, şube yetkililerinin üretim için devletten destek beklediklerini sözlerine ekledi. kredi kullanımı.

Türkiye’den ihraç edilen kesme çiçeklerin başında karanfil gelmektedir. İhracat pazarının büyük bölümünü oluşturan karanfil, pazarın yüzde 80’ini domine ederken, rananculus ve dianthus barbatus çiçekleri yüzde 10’u, gerbera, solidego ve diğer çiçek çeşitleri ise kalan yüzde 10’u dolduruyor.

sarizajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu