Haber

Avusturya’da İsrail’in var olma hakkı kabul edilmeden vatandaşlık verilmeyecek

Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde hazırlanan yeni vatandaşlık yönetmeliğine göre “İsrail’in var olma hakkının kabul edilmesi”, ülke vatandaşı olmanın temel şartlarından biri olacak.

Aşağı Avusturya’da merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağ Özgürlük Partisi (FPÖ) hükümeti, bu eyalette vatandaşlık başvurusunda bulunacaklar için yeni koşullar içeren bir düzenlemeyi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Devlet Başkanı Johanna Mikl-Leitner, Nazi geçmişine sahip Avusturya’nın vatandaşı olacak kişinin bu ülkenin taşıdığı sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini, bu nedenle vatandaşlık hakkını elde etmenin İsrail’in var olma hakkını kabul etmeyi gerektirdiğini söyledi.

Vatandaşlık için hazırladıkları yeni düzenlemede temel şartlardan birinin adayların İsrail’in var olma hakkını kabul etmesi olduğunu belirten Leitner, vatandaşlık başvurusunda bulunanların tıbbi değerler dersinden geçeceğini ifade ederek, bu konuda da şunları söyledi: Bu bağlamda Nazi döneminde Yahudilerin katledildiği toplama kamplarını ziyaret etmek zorunlu olacak.

Bu ülkede ilköğretimi tamamlayan bireylerin de söz konusu kurslara katılmakla yükümlü olacağını, burada okudukları için muaf tutulmayacağını kaydeden Leitner, Nazi propagandasını yasaklayan yasa kabul edilmeyecek ve bu durumda çifte vatandaşların Avusturya vatandaşlığı iptal edilecek.

Yeşiller Partisi’nden düzenlemeye tepki

Aşağı Avusturya’daki aşırı sağcı hükümete ilk tepki Yeşiller Partisi’nden geldi. Aşağı Avusturya Yeşiller Partisi Genel Başkanı Georg Ecker, Devlet Başkanı Leitner’in söz konusu düzenlemeyi antisemitizmle mücadele adı altında hayata geçirmek istediğini, Letner’in aşırı sağ koalisyon ortağıyla birlikte antisemitizmle mücadeleyi başlatabileceğini söyledi.

Ecker, Leitner’in koalisyon ortağı olan aşırı sağcı partilerdeki bazı politikacıların geçmişte “Hitler selamı vermek ve Nazi propagandası içeren kitaplar dağıtmak” yönünde eylemlerde bulunduğunu hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu