Haber

Balıkesir’in ‘Kirli Hanım’ Peyniri Norveç’te Bronz Madalya Aldı

Norveç’te düzenlenen Dünya Peynir Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Balıkesir’in Kırlı Hanım peyniri bronz madalya aldı.

Yarışmada Norveç’in Nidelman Blu peyniri “Dünyanın En İyi Peyniri” seçilirken, Balıkesir’in Kirli Hanım peyniri ise bronz madalya aldı. 43 ülkeden 4.502 peynirin katıldığı dünyanın en büyük peynir yarışmasında Balıkesir’in “Kirli Hanım” peynirinin Cumhuriyetin 100. yılında bronz madalya alması büyük bir mutluluk ve gurur oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yarışmaya katılan peynirlerin yoğun ilgi görmesi ve aldıkları ödülle Türk peynir sektörü için büyük bir başarıya imza atıldı.

35 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Dünya Peynir Ödülleri, farklı köken, gelenek, tat ve yöntemlere sahip ülkelere özgü klasik peynirlerin uluslararası alanda sergilenmesinde, korunmasında ve üretiminin sürdürülmesinde etkin rol oynuyor. . Şehrin vazgeçilmez peynir tarihini kaydeden “50 Peynir Şehri Balıkesir” kitabı ve uluslararası platformda kazandığı “Gourmand Awards” dünya birinciliği ödülünün ardından 2019 yılında elde edilen bu başarı, Türkiye’nin ve Balıkesir’in dünya çapında tanıtımına vesile oldu. . Ödüllü “50 Peynir Şehri Balıkesir” kitabının yazarları Sevinç Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur, İngilizceye çevrilen peynir kitaplarıyla bu uluslararası organizasyonda peynirin Türkiye’deki tanıtımına katkıda bulundular. – BALIKESİR

celtikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu