Ekonomi

Biden Yönetimi Bağımsız Federal Rezervi Destekliyor

Biden yönetimi, merkez bankasının özerkliğine ilişkin son tartışmaların ardından, bağımsız bir Federal Rezerv’den yana olan tutumunu yeniden teyit etti. Bu teyit, eski Başkan Donald Trump’ın ABD para politikası üzerinde başkanlık etkisini artırmanın yollarını düşündüğü yönündeki haberlere yanıt olarak geldi.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi (CEA) Çarşamba günü yayınladığı bir blog yazısında merkez bankası bağımsızlığının (CBI) önemini vurguladı. Yazıda, siyasi etki altındaki merkez bankaları tarafından yönetilen ekonomilerin özellikle enflasyonu kontrol etmede kötü performans gösterme eğiliminde olduğunu ortaya koyan tarihsel veriler vurgulandı. CEA, “Biden yönetimindeki bizler bu geçmişten son derece motive olduk ve CBI için sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Blog yazısı ekonomistler arasındaki fikir birliğini yansıtıyor ve CEA başkanı Jared Bernstein tarafından daha önce yapılan açıklamaları tekrarlıyor. Trump’ın başkanlığı döneminde atadığı Fed Başkanı Jerome Powell da sürekli olarak Fed’in bağımsızlığını savunmuştur. Trump’ın daha sonra Powell’ı ekonomiyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürmemekle eleştirmesine rağmen, mevcut yönetim ve Fed politika yapıcıları iki yılı aşkın süredir devam eden enflasyonla mücadele çabalarına odaklanmaya devam ediyor.

Kasım ayında yapılacak seçimlerde Biden’a meydan okuyacak olan Trump, Başkan’ı yüksek enflasyon oranları nedeniyle eleştirerek Powell’ın Biden’ın yeniden seçim kampanyasına yardımcı olmak için faiz oranlarını düşürebileceğini öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon 2022 yılının ortalarında yaklaşık %7 ile zirveye ulaşmış ve o zamandan bu yana bu oranın yaklaşık yarısına gerilemiştir. Bununla birlikte, Federal Rezerv %2’lik bir hedef enflasyon oranı belirlemiş ve enflasyonun bu hedefe doğru ilerlediğine dair daha fazla güven oluşana kadar faiz indirimlerinin düşünülmeyeceğini belirtmiştir.

CEA’nın blog yazısında ayrıca Federal Rezerv’in bağımsızlığı, işgücü piyasasına önemli ölçüde zarar vermeden şimdiye kadar enflasyonu düşürmedeki başarısı ile ilişkilendirildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu