Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslahiye deprem konutlarının teslim töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslahiye deprem konutlarının teslim töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son uygun vatandaş evine yerleşene kadar durmayacaklarını, dinlenmeyeceklerini belirtti.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden etkilenen 11 ilden biri olan Gaziantep’e, Şehir Hastanesi ve Şahinbey Millet Camisi’nin açılış töreni ve deprem konutlarının hak sahiplerine teslimi törenine katılmak üzere gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem konutlarının teslim törenine telekonferansla bağlanıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygun görülen son vatandaşın evine yerleşinceye kadar durmayacaklarını, dinlenmeyeceklerini belirtti. Erdoğan, bugün Gaziantep’te 10 bin 698 konutun kurasını çektiklerini belirtti.

“Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 Şubat depreminin hemen ardından İslahiye’ye geldik. Bu ziyaretimizde 6 Şubat depreminin ilçemizde yarattığı tahribatı gördük. Hızla kolları sıvadık ve İslahiye ilçemiz için çalışmalara başladık. Depremden etkilenen diğer yerlerimiz ile birlikte geçen yıl 31 Mart’ta Gaziantep, Kilis afet konutlarının temelini attık.Akabinde Nurdağı ilçemizde inşaatı tamamlanan köy evlerini teslim etmenin mutluluğunu yaşadık. Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermedik.Gaziantepli, İslahiyeli ve Nurdağlı kardeşlerimiz bu çabayı gördüler.Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen giden herkesi taşıyoruz. Canımızın acısı yüreğimizde.Gaziantep ve ilçelerinde şehit olan 3 bin 904 kardeşimi ve tüm deprem şehitlerimizi rahmetle anıyorum.Ölenleri geri getiremeyiz ama yıkılanların yerine koymak bizim elimizde. bir ve mali kayıpları telafi edin. Bu anlayışla deprem bölgesinin yeniden imarı ve canlandırılması için durmaksızın çalışıyoruz. Gaziantep’te 4 bin 126 binamız yıkıldı. Yıkılan ve hemen yıkılması gereken 6 bin 114 binanın tüm enkazını kaldırdık. Ağır hasarlı 14 bin 319 binadan 11 bin 554’ünün enkaz kaldırma çalışmaları da tamamlandı. Kira yardımı ve diğer destek ödemeleri dahil toplam 4,8 milyar TL’yi Gaziantep’e aktardık. Gaziantep ilimizde kurulan ve dağıtımı yapılan çadır sayısı 54 bin 554. Şehrimizin farklı yerlerinde 26 bin kişi konteynerlerde kalıyor. “Kırsal bölgelere kurulan konteyner sayısı 10 bin 674, buralarda barınan kişi sayısı ise 32 bin 454” dedi.

“Bugün Gaziantep’te 10 bin 698 konutun kurasını çekiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep’te 17 bin 425 bin 663 işyeri ve 839 ahır olmak üzere toplam 19 bin 927 hak sahibi bulunuyor. Bugünkü törenle 10 bin 90’ı ilde olmak üzere 10 bin 698 konutun kurasını çekiyoruz. ve ilçe merkezleri ile kırsal kesimde 608.Gaziantep’te 14 bin konutun inşaatı devam ediyor” dedi.

“Hak sahibi son vatandaş evine yerleşinceye kadar bize dinlenme yok.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hak eden son vatandaşımız da evine yerleşene kadar bize rahat yok. El ele, gönülden çalışarak bu zorluğun üstesinden geleceğiz. Türkiye’nin, felaketin yaralarını hızla sardığını görüyoruz. Yüzyılın birliğini ortaya koyarak, yüzyılın birliğini ortaya koyarak, elbette zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilmektedir, 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen bu kadar büyük bir felaketle baş etmek her yiğidin görevi değildir. Avrupa ve Amerika dahil dünya bu kadar ağır bir yükün altından bizim kadar ustalıkla kalkabiliyor.Son yıllarda bazı batılı devletler sel ve orman yangınlarıyla boğuşuyor.Türkiye ise en zor durumdan başarıyla çıktı Milletimizin yakın dayanışmasıyla sadece bir yılda önemli ilerlemeler kaydettik. Depremin ardından arama kurtarma faaliyetlerinden barınma ihtiyacının karşılanmasına, enkazların kaldırılmasından yeni yerleşim yerlerinin planlanmasına kadar birçok kritik eşiği başarıyla aştık. . Ekonomimize maliyeti 104 milyar dolara varan bir felaket yaşasak da, hasarın büyüklüğü bizi yıldırmadı. Yatırımlarımızın aksamasına izin vermedik. Elbette eksikliklerimiz vardı. Bazı yerlerde gecikmeler yaşadık. Ancak deprem bölgesi için nasıl mücadele ettiğimize 85 milyon insan şahit oldu. Bundan sonra daha hızlı ilerleyeceğimize inanıyorum. Yerinde dönüşüm için başvuru sayısı 255 bini aştı. Gaziantep’te ise bu sayı 1.068’dir. Bu projemizde konut ve köy konutlarına uygun şartlarda 750 bin TL hibe, 750 bin TL kredi sağlıyoruz. Ahırlı köyü konutlarına hibe tutarı 750 bin lira, kredi bedeli ise 1 milyon lira oldu. Krediler 2 yılı ödemesiz 10 yıl vadeli olup faizsizdir. Afet bölgemizi en kısa sürede kurtaracağız. Sizden kalbinizi huzur içinde tutmanızı rica ediyorum. Bu süreçte konudan faydalananları milletin vicdanına havale ediyoruz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, biz sizler için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. “Depremden etkilenen evlerimiz hayırlı olsun” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu