Ekonomi

Deutsche Bahn tren makinistlerinin tarihi grevine hazırlanıyor

GDL sendikası tarafından temsil edilen Alman tren işletmecileri, ulusal demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn’ın tarihindeki en uzun grevi Çarşamba günü erken saatlerde başlatmaya hazırlanıyor. Altı günlük endüstriyel eylem, sendikanın Deutsche Bahn’ın son fiyat teklifini reddetmesinin ardından gerçekleşti.

Grevin Çarşamba günü yerel saatle sabah saat 2’de başlayıp Pazartesi günü saat 18.00’de sona ermesi planlanıyor. Bu grev, 2015’te beş gün süren önceki rekoru da geride bıraktı. Yük treni makinistleri greve Salı günü saat 18.00’den itibaren başlayacak.

Ekonomi uzmanları grevin potansiyel mali etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi. IW Köln ekonomi enstitüsünden Michael Groemling, grevin Almanya’daki mevcut sakinliği daha da derinleştirebileceği ve ekonomik yüklerin artmasına yol açabileceği konusunda uyardı. Groemling, başta Kızıldeniz’deki durumdan etkilenenler olmak üzere diğer ulaşım yollarında meydana gelebilecek ek aksaklıklar göz önüne alındığında, grevin bir milyar avroya kadar kayıplara yol açabileceğini tahmin etti.

Commerzbank (ETR:CBKG) baş ekonomisti Joerg Kraemer, grevin ulaştırma sektörüne günlük yaklaşık 30 milyon euroya (32,66 milyon dolar) mal olabileceğini tahmin etti. Arz sıkıntısı fabrikaları üretimi durdurmaya zorlarsa mali kayıp çok daha yüksek olabilir. Kraemer ayrıca grevin Almanya’nın iş dostu bir yer olarak itibarına zarar verdiğini belirtti.

Cuma günü Deutsche Bahn, GDL’ye, sendikanın tam ücret tazminatı ve çalışma saatlerinin azaltılması yönündeki temel talebine yanıt içeren yeni bir fiyat teklifi sundu. Ancak GDL teklifi reddetti. GDL başkanı Claus Weselsky, Deutsche Bahn’ı inatçı tutumu ve uzlaşmaya varma niyetindeki eksikliği nedeniyle eleştirdi.

Yanıt olarak bir Deutsche Bahn sözcüsü GDL’nin eylemlerini kınadı ve özellikle teklifin %13’e varan ücret artışı ve maaş kesintisi olmaksızın 37 saatlik çalışma haftası seçeneğini içerdiği göz önüne alındığında onları sorumsuz olarak nitelendirdi.

Deutsche Bahn ile GDL arasındaki anlaşmazlık Kasım ayının başından bu yana sürüyor; sendika, vardiyalı işçilerin haftalık çalışma saatlerinin 38’den 35 saate düşürülmesini ve mevcut ücretlerin korunmasını talep ediyor. Söz konusu mali rakamlar, 1 doların 0,9184 avroya eşit olduğu döviz kuruna dayanmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

inegol-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu