Haber

Deva’nın kurucusu Gürcan’a 5 yıl hapis cezası

Geçen yıl Kasım ayında Ankara’da “siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla tutuklanan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Gürcan’ın “casusluk” ve “gizli belgeleri açıklama” suçlarından ceza verirken, “gizli bilgileri sağlama” suçunu işlediğine karar verdi.

Açıklamada, Gürcan’ın, doğası gereği devlet güvenliği veya iç veya dış siyasi çıkarlar açısından gizli kalması gereken bilgileri verme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Gürcan, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla açıklama” suçundan beraat etti.

İddianamede Gürcan’ın “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincir halinde açıklamak” suçundan müebbet, “gerekmesi gereken bilgileri sağlama” suçundan 35 yıla kadar hapis cezası istendi. siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizli kalır”. .

“Asayiş” gerekçesiyle kapatılan duruşmaya tutuklu sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

Hükümle, Gürcan hakkında haftanın belirli günlerinde ikametine en yakın karakolda imzalanarak uygulanan adli kontrol şartının devamına karar verildi.

İddianamede neler söylendi?

İddianamede, Gürcan’ın bilinmeyen kalması gereken bilgileri yabancı devlet yetkilileriyle paylaştığının belirlendiği belirtilirken, 35 yıl müebbet hapis istendi.

DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 26 Kasım’da İstanbul’daki evinde gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Gürcan’ın bazı bilgileri yabancı devlet yetkilileriyle paylaştığı iddia edilirken, söz konusu bilgilerin araştırılması gereken bilgiler olduğu belirtildi. prestiji nedeniyle devletin güvenliği ve iç veya dış siyasi çıkarları açısından gizlenmiştir. İddianamede, .

Gürcan suçlamaları reddetti.

İddianamede Metin Gürcan’ın tutukluluğuna da yer verildi. Gürcan, casusluk suçlamalarını kabul etmediğini, emekli olduktan sonra askeri ve jeostratejik analizler yaptığını, açık kaynaklardan derlediği analizleri telif ücreti karşılığında diplomatlara sunduğunu söyledi. Gürcan, uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptığını ve 2019 yılından bu yana talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini de ifade etti. Türkiye ve birçok çevre ülkeye danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Gürcan, bu kapsamda verdiği bilgiler herkesin erişimine açıktı, casusluk faaliyetlerinde bulunmadı ve gizli belgeleri paylaşmadı. Gürcan, Ankara’da diplomatlarla düzenli olarak görüştüğünü, tahlil teklif ettiğini ve karşılığında para aldığını söyledi.

DW/TY,ETO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu