Haber

Dünyanın En Büyük Gergedan Çiftliği Güney Afrika’da Satın Alındı

Güney Afrika’da bir sivil toplum kuruluşu (STK), ülkede dünyanın en büyük gergedan çiftliğini satın aldığını ve 2.000 güney beyaz gergedanını doğaya salacağını duyurdu.

Johannesburg merkezli African Parks kuruluşu, yaptığı yazılı açıklamada, iflasın eşiğinde olan Botsvana sınırındaki “Platinum Rhino” çiftliğini satın aldığını duyurdu.

Açıklamada, proje kapsamında 7.800 hektarlık çiftlikte yaşayan 2.000 beyaz gergedanın 10 yıl içinde kademeli olarak doğaya döndürüleceği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu, çiftlikte gergedan yetiştirme faaliyetlerine de son vereceğini belirtti.

20. yüzyılın başında nesli tükenme tehlikesi altında olan güney beyaz gergedanlarının sayısı, koruma çalışmaları sayesinde 2012 yılında 20.000’e ulaştı. Ancak avcılık faaliyetleri nedeniyle bu sayı günümüzde 13 bine kadar düşmüştür.

Mevcut gergedan nüfusunun yüzde 80’ine ev sahipliği yapan Güney Afrika’da her yıl yüzlerce gergedan, yüksek maliyetli boynuzları nedeniyle kaçak avcıların hedefi olmaya devam ediyor.

Başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinden yoğun ilgi gören yasa dışı gergedan boynuzu ticareti, nesli tükenmekte olan gergedan türleri için önemli bir tehdit oluşturuyor.

haber-sereflikochisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu