Yaşam

Edirne’de barajların doluluk oranı hızla düşüyor

Edirne’nin Keşan ilçesinde toplam 56 milyon metreküp su kapasiteli Kadıköy Barajı’nda 5 milyon metreküp kullanılabilir su kaldığı belirtilirken, içme suyunun paradan pahalı olacağı ifade edildi. önümüzdeki yıllar

“3 aylık su kaldı”

Kuraklığa ve bu tehlikeye karşı uygulanması gereken su tasarrufunun deprem kadar değerli olduğunun altını çizen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi:

Kadıköy Barajı’nın şu anda doluluk oranı 8 milyon metreküp civarında olup, bunun 3 milyon metreküpü ‘ölü hacim’ denilen kullanılmayan kısımdır. Dolayısıyla şu anda kışın ortasında Keşan’da 5 milyon metreküp kullanılabilir su kaldı. Kadıköy Barajı 56 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip. 40 yıllık bir baraj ama burada bulunduğumuz son günlerde Keşan’ın 3-4 aylık su ihtiyacını karşılayacak kadar su kaldığını belirtmek isterim. Yağmur yağarsa biraz daha rahatlarız.

“2-3 günde bir su verebiliriz”

Önümüzdeki günlerde hava koşulları ve buna bağlı olarak oluşan su durumuna göre bazı tedbirler alınabileceğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Yağmur veya kar yağışı durumuna göre 2 veya 3 günde bir Keşan’a su vermeye başlayabiliriz. Bu anlamda önemli tedbirler alabiliriz. Kumdere’de de operasyonlarımız devam ediyor. Kumdere ve Kadıköy’den su alıyoruz. Su seviye çubuklarına bakıyoruz ve suyun dibe yaklaştığını görüyoruz. Oluşturacağımız platform ile artık barajın orta kısmındaki suyu borular kullanarak çekmek zorunda kalacağız. Bu platform için hazırlıklarımızı yaptık”

bigadichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu