Haber

Ensonhaber yayınında uzman uyardı: Yabancı numaraları açmayın

Dolandırıcıların tekniği bitmiyor, taktiği de bitmiyor…

Bu kez uluslararası sayılar devreye girdi.

Son haftalarda Türkiye’de çoğunluğu Senegal, Nijerya ve Filipinler gibi ülkelerden olmak üzere birçok kişi WhatsApp üzerinden çağrı ve bildirim almaya başladı.

Ensonhaber yayınında değerlendirilen uzman isim

Vatandaşların her gün tekrar tekrar maruz kaldığı bu dolandırıcılık yöntemi Ensonhaber’in canlı yayınında değerlendirildi.

“Yabancı numaraları açmayın”

Moderatör İlker Koç’un sunduğu programda Bilişim Hukuku Avukatı Şebnem Kartal bu tür tuzaklardan nasıl korunmamız gerektiğini anlattı.

“Bu numarayı hemen engellemeliyiz”

Avukat Şebnem Kartal, WhatsApp’ta yabancı numaralardan gelen aramalara cevap verilmemesi uyarısında bulundu.

“Kandırıldıysak polise ya da savcılığa gidelim”

Güvendiğiniz bir firma gibi görünerek sizi arayıp telefonunuza gelen kodu isterler, böylece hesaplarınıza ulaşıp paranızı çekebilirler. Dikkatimizin dağıldığına inanıyorsak hemen polise veya savcılığa gitmeliyiz. Çift kimlik doğrulama prosedürü kullanmalı, güçlü şifreler belirlemeliyiz.

“Bunu engellemenin bir yolu yok”

Yurtdışında bağlantı kurup VPN üzerinden bağlantı kurdukları için Türkiye’den mi yoksa yurt dışından mı olduğunu anlayamıyoruz. Bunu önlemenin bir yolu yok. Aslında ekonomik şartlar zor, karşı taraf size para kazanmanızı teklif ediyor ama dikkatli olalım. Bugün 3 mesaj almama rağmen her gün 5 kere annemi arıyorlar.

ikizce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu