Haber

Erbil ve Bağdat anlaştı: KBY ‘yasal olarak’ petrol satabilecek

Irak’ta Erbil ve Bağdat hükümetleri 2023 bütçe taslağı üzerinde anlaştılar. Buna göre Bağdat hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) petrol satmasını yasal olarak kabul edecek. Rûdaw’ın Irak Bakanlar Kurulu’ndan edindiği bilgiye göre, varılan anlaşma sonucunda 2023 bütçesinden IKBY’ye ayrılan pay yüzde 12,67 olacak.

KBY Aleyhindeki Kararlar Askıya Alınacak

Anlaşmaya göre Bağdat, KBY’de çalışan petrol şirketlerine ödeme yapacak, Erbil yönetiminin petrol satışını yasal olarak kabul edecek ve Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin KBY aleyhindeki tüm kararları, Petrol ve Gaz Yasası çıkarılana kadar askıya alınacak. Irak Parlamentosu’nda yasalaştırıldı ve onaylandı. Öte yandan bir banka hesabı açılarak IKBY’ye ayrılan bütçe payının her ay bu hesaba aktarılması ve bu kısımla sadece Erbil hükümetinin ilgilenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca anlaşma kararlarının aynen uygulanabilmesi için Irak’a satılan 250 bin varil petrolün ödenmesi gerektiği de Erbil hükümeti tarafından kabul edildi.

ERBİL-BAĞDAT MERKEZİNDE PETROL ANLAŞMAZLIĞI

15 Şubat 2022’de Irak Federal Yüksek Mahkemesi, KBY tarafından 9 Ağustos 2007’de çıkarılan 22 sayılı Petrol ve Gaz Kanunu’nun 2005 Irak Cumhuriyeti Anayasası’nın unsurlarına aykırı olduğuna dair bir karar açıkladı. Bu federal mahkeme kararı aynı zamanda KBY’nin tüm petrol üretimini Federal Petrol Bakanlığı tarafından temsil edilen federal hükümete devretme ve Federal Petrol Bakanlığı’nın petrol arama, çıkarma ve ihraç etme konusundaki anayasal yetkilerini kullanmasını sağlama yükümlülüğünü de içeriyordu. Kürdistan bölgesi. (DIŞ HABERLER)

haber-beylikova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu