Ekonomi

Hareket Halindeki Hisseler: Carvana ve Qualcomm Kazanıyor; DoorDash, Fastly, Zillow Düşüyor

Investing.com — ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın daha fazla faiz artışının olası olmadığını belirtmesi ve daha önemli şirket finansal sonuçlarının açıklanmasından önce yatırımcı güvenini artırmasıyla Perşembe günü başlıca ABD hisse senedi endeksleri yükseldi.

İşte bugünün en önemli ABD hisse senedi değişikliklerinden bazıları:

Moderna (MRNA) hisseleri, ilaç şirketinin ilk çeyrek için tahmin edilenden daha küçük bir zarar bildirmesinin ardından %7 yükseldi. Bu iyileşme, şirketin başarılı maliyet azaltma stratejilerinden ve Covid aşısının beklenenden daha yüksek satışlarından kaynaklandı.

DoorDash (NASDAQ:DASH) hisseleri, yemek dağıtım şirketinin beklenenden daha zayıf bir yıllık kâr görünümü öngörmesinin ardından %13’ün üzerinde düşüş gösterdi. Bu tahmin, artan giderlerin büyüyen market ve yemek siparişlerinin finansal faydalarını azalttığını gösteriyor.

Carvana (CVNA) hisseleri, ikinci el araç satıcısının mevcut çeyrek için perakende satışlarda ve çekirdek kazançlarda beklenmedik bir artış öngörmesinin ardından %40 yükseldi. Bu eğilim, tüketicilerin artan faiz oranları nedeniyle ikinci el araçlara yönelmesine bağlanıyor.

Qualcomm (QCOM) hisseleri, yarı iletken üreticisinin yapay zeka özellikleriyle donatılmış akıllı telefonlarda kullanılan gelişmiş, daha yüksek fiyatlı çiplerin satışlarının artmasıyla analistlerin tahminlerini aşan çeyrek için satış ve düzeltilmiş kazanç öngörmesinin ardından %9 arttı.

Peloton (NASDAQ:PTON) hisseleri, şirketin hisse fiyatındaki sürekli düşüşün ortasında İcra Kurulu Başkanı Barry McCarthy’nin istifasını açıklamasının ardından %12 düştü.

Regeneron (REGN) hisseleri, biyoteknoloji şirketinin ilk çeyrek kârının beklentilerin altında kalmasına rağmen %1 yükseldi. Bu durum, önde gelen göz ilacı Eylea ve egzama ilacı Dupixent’in satışlarının düşmesinden kaynaklandı. Ancak analistler zorlu bir çeyrek bekliyordu ve sonuçlar bazılarının korktuğu kadar olumsuz değildi.

Shell (LON:RDSa) (SHEL) Amerikan Depo Sertifikaları (ADR), petrol şirketinin beklentileri önemli ölçüde aşarak 7,7 milyar dolar ilk çeyrek karı açıklamasının ardından %2,3 arttı. Şirket ayrıca önümüzdeki üç ay içinde 3,5 milyar dolarlık ek hisse geri alımı yapacağını duyurdu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Fastly (FSLY) hisseleri, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısının ikinci çeyrek ve 2024 yılının tamamı için beklenenden daha düşük kazanç tahmininde bulunmasının ardından %34 düştü. Bu tahmin, en büyük müşterilerinin birçoğundan elde edilen gelirdeki düşüşe dayanıyordu.

Zillow (ZG) hisseleri, çevrimiçi emlak pazarının ikinci çeyrek için gelir projeksiyonunun analistlerin beklentilerinin altında kalmasının ardından %5,9 düştü ve beklenen 560 milyon $’a kıyasla 525 milyon $ ila 540 milyon $ arasında bir aralık öngörüldü.

Wayfair (W) hisseleri, online mobilya perakendecisinin işgücünde %13’lük bir azalmanın ardından zararında 100 milyon doların üzerinde bir azalma bildirmesinin ardından %11 arttı.

eBay (EBAY) hisseleri, online pazar yeri şirketinin ikinci çeyrek için piyasa tahminlerinin altında bir gelir öngörmesi ve bunun tüketici talebinde bir yavaşlamaya işaret etmesinin ardından %3,4 geriledi.

Etsy (ETSY) hisseleri, online pazar yerinin ilk çeyrek için hayal kırıklığı yaratan finansal sonuçlar bildirmesi ve ikinci çeyrek için de benzer sonuçlar öngörmesinin ardından %17 düştü.

Freshworks (FRSH) hisseleri, şirketin yıllık gelir beklentilerini düşürmesi ve İcra Kurulu Başkanının değiştiğini duyurmasının ardından %26 değer kaybetti. Analistler Freshworks’ü önemli değişiklikler geçiren bir şirket olarak nitelendirdi.

Qorvo (QRVO) hisseleri, şirketin beklentileri karşılamayan bir dördüncü çeyrek tahmini sunmasının ardından %13 düştü. Şirketin performansı, akıllı telefonlara olan talebin azalması ve Çin’de iPhone için pazar payı kaybı nedeniyle zarar gördü.

Parker-Hannifin (PH) hisseleri, şirketin hisse başına kazanç konsensüsünü aşmasına ve ilk çeyrek için tahminler doğrultusunda gelir bildirmesine rağmen %4 geriledi. Şirket ayrıca kazanç beklentilerini de yükseltti. Bununla birlikte, mali rapor açıklanmadan önce yatırımcı beklentileri yüksekti.

Louis Juricic tarafından hazırlanan ek rapor

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu