Ekonomi

İngiltere’de gıda fiyatlarında son 45 yılın en sert artışı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre, geçen yıl Aralık ayında ülkede gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 16,8 arttı. Söz konusu oran, Eylül 1977’den bu yana en keskin artış olarak kayıtlara geçti.

ONS’nin verilerine göre, Aralık ayında İngiltere’de gıda fiyatlarında yıllık en yüksek fiyat artışı süt, şeker, reçel, bal ve çikolata ürünlerinde kaydedildi.

Geçen yılın Aralık ayında süt fiyatı yüzde 50, toz şeker fiyatı yüzde 43, kaşar peyniri fiyatı yüzde 33, yumurta fiyatı yüzde 30, dilimlenmiş 800- gram ekmek yüzde 21.

Enflasyon 41 yılın zirvesine yakın

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası (BoE), yüksek enflasyonla mücadele amacıyla politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 3,50’ye yükselttiğini açıklamıştı.

Piyasalar, bankanın 2 Şubat’taki politika toplantısında enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranını 50 baz puan daha artırmasını bekliyor.

İngiltere Merkez Bankası, ülkedeki enflasyonun bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 10’un üzerine çıkmasını, yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini bekliyor.

ONS tarafından açıklanan bilgilere göre, ülkede Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Aralık 2022’de yıllık bazda yüzde 10,5 arttı. Geçen yıl Ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra, Kasım ayının prestijiyle birlikte yurt içinde yüzde 10,7’ye yavaşladı.

taskopruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu