Haber

İsrail kaynakları: Türkiye’de Hamas’a suikast planlamıyoruz

İsrail’in haftalardır Gazze’yi bombalayan Hamas liderlerine yönelik suikast planları gündemdeki yerini koruyor.

İsrail’in 2 Ocak’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hamas’ın iki numaralı ismi Salih el-Aruri’yi öldürmesinin ardından, Türkiye’de de farklı ülkelerden Hamas liderlerine baskın yapılması ihtimali gündeme gelmişti.

İsrail’in Türkiye’deki Hamas üyelerini öldüreceği haberine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle bir hata yaparlarsa bunun bedelini çok ağır öderler.” dedi.

Ocak ayı başında İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın İstanbul merkezli 8 ilde gerçekleştirdiği operasyonda 34 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, Türkiye’de yaşayan yabancılara yönelik keşif, takip ve kaçırma planlamakla suçlanıyor.

ABD MEDYADAN MOSSAD-Türkiye-İSRAİL İDDİALARI

ABD’nin önde gelen yayınlarından biri olan Dış Politika, İsrail’in Türkiye’deki Hamas üyelerine saldırabileceği iddiasıyla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınladı.

Vohra-Anchal imzalı haberde, “Türkiye ve Katar gibi ülkelerde Hamas liderlerini öldürmenin Lübnan’daki kadar kolay olmadığı” yorumuna yer verildi.

Dış Politika, Lübnan ve Suriye gibi savaşın devam ettiği ülkelerde Hamas liderlerine suikast düzenlemenin daha kolay olduğunu ancak değerli bir askeri güç olan Türkiye ve güç devi Katar’da bunu yapmanın risk yaratacağının düşünüldüğünü yazdı. İsrail için.

Dergiye konuşan istihbarat ve güvenlik kaynakları, Mossad’ın Hamas üyelerine ev sahipliği yapan her ülke için farklı bir planı olduğunu, İsrail’in planlarının Türkiye içinde bir suikast öngörmediğini vurguladı.

Kaynaklar, İsrail’de Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkate alındığını ve ikili ilişkilerin riske atılmak istenmediğini, Hamas liderleri toplu halde Türkiye’de olmadığı sürece Mossad’ın Hamas’a Türkiye’de saldırmayı düşünmediğini belirtti.

İsrail eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Eran Lerman, Dış Politika’ya yaptığı açıklamada, İsrail’in suikast düzenlemek yerine ABD’nin yardımıyla Türkiye’ye Hamas’a verdiği desteği azaltması için baskı yapmayı tercih ettiğini belirtti:

“İsrail Türkiye’ye suikast yapmaz. İsrail bir NATO ülkesi ve önemli bir askeri güç, dolayısıyla böyle bir olay başımıza büyük dert açabilir. Türkiye önemli bir ticaret ortağıdır, üzerine ağır baskı uygulamayı tercih ederiz. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu