İş

Kadın Müteahhit İşçi Bulamayınca Kendi İnşaatında Çalışmaya Başladı

Sakarya’da çalıştıracak işçi bulamadıklarını belirten kadın müteahhit, baretini ve botlarını giyerek şantiyede çalışmaya başladı. Kürekle sıva karıştırıp tuğla yerleştiren müteahhit Zeynep Alkan, “Maaşlar 1.500 ile 2.000 lira arasında değişiyor. Sabahları ustalar işçileri evlerinden alıyor, öğle ve akşam yemeklerini karşılayıp evlerine götürüyor. Buna rağmen işçi bulamıyoruz.”

Sakarya’daki birçok şubede olduğu gibi inşaat bölümünde de personel sıkıntısı sorunu yaşanıyor. 22 yıldır müteahhitlik yapan Zeynep Alkan, inşaatında çalışacak usta ve işçi bulamadığı için baret ve çizmelerini giyerek şantiyede çalışmaya başladı. Alkan, projeyi takip etmenin yanı sıra harç karıştırıp tuğla yerleştiriyor, malzeme taşıyor ve inşaatın tamamlanması için çabalıyor.

İnşaat sektörünün ülkede en fazla işgücüne sahip sektör olduğunu belirten Alkan, “Türkiye’de ve dünyada en ufak ekonomik dalgalanmadan etkileniyoruz. Buna rağmen hala yatırım yapmaya, istihdamı artırmaya çalışıyoruz ama bulmakta zorlanıyoruz. Nitelikli ve vasıfsız işgücü, usta yoktur.” “Maliyetlerimiz artmasına rağmen ne kadar para ödemeye çalışsak da ustalarımız yok” dedi.

“İşin yürümesi gerekiyor”

İnşaat ustalarının genelde döviz kazanmak için yurt dışında çalıştıklarını belirten Alkan, “Dolayısıyla bu sefer biz Türkiye’yi inşa etmeye çalışan müteahhitler olarak eleman bulamıyoruz. Bu durum bizi çok etkiliyor. Maliyetlerimizi artırıyor, maliyetlerimiz de yükseliyor. Artış buradaki vatandaşlara da yansıyor ve vatandaşlar konut almakta zorlanıyor.” . Hepsi birbirine bağlı bir şekilde ilerliyor. Bugün iki ustam gelmedi. Kendim giyinmem gerekiyordu, işlerin yürümesi gerekiyor çünkü sözümüz var, bizi bekleyenler var. Personel ülkemize göçle gelmektedir. Burada çalışmalarının yasal hale getirilmesini istiyoruz. En azından onlarla bu açığı kapatalım “İstiyoruz. Şirketler kendi çalışanlarını yetiştirebilmeli, yetiştirebilmeli. Bence ekibinde her zaman çalışanlar olmalı. Bu ülkede yaşayan herkesin bir gerçeği var. Gerçek bir şey değil bu Hem yatırımcı olun hem istihdama katkıda bulunun hem de gelip inşaatlarda çalışın. Herkes işini yapabilmeli” dedi. konuştu.

“Ücretler 1.500 ile 2.000 lira arasında”

İnşaat sektöründeki ücretlere de değinen Alkan, “Ustalarımız çalışacak işçi bulamıyor. Fiyatlar 1.500 ile 2.000 lira arasında değişiyor. Sabah ustalar işçileri evlerinden alıyor, öğle yemeği veriyor ve onlara yemek veriyor. Akşam yemeği yiyip evlerine götürüyoruz. Ancak işçi bulamıyoruz ve gerçekten zor durumdayız. “Hükümetimiz elinden geleni yapıyor, bundan hiç şüphemiz yok ama yine de bu durum düzeltilebilir. Mağduriyetlerimizin giderilmesi hem bizim hem de herkes için daha iyi olur” dedi. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu