Haber

KBY’deki Süleymaniye patlaması için soruşturma komisyonu kurulacak

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (İKRG), Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi’ye yönelik saldırı için Süleymani kentinde araştırma heyeti kuracağı belirtildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) kontrolünde bulunan Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na düzenlenen saldırının soruşturulacağı bildirildi.

TÜRKİYE’NİN HAVA SAHASINI KAPATMASI İNCELENECEK

Rûdaw’ın haberine göre, IKBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani’nin başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın bombalanması olayını soruşturmak üzere soruşturma komisyonu kurulmasına karar verdi. Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı kullanan uçaklara Türk havalimanının kapatılmasına ve 7 Nisan’da havalimanı yakınında meydana gelen saldırının soruşturulmasına karar verildi.

Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti Süleymaniye Havalimanı’ndaki faaliyetlerden haberdar değildir ve bu faaliyetler yürürlükteki hükümet yasalarının dışındadır. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Süleymaniye Havalimanı’ndaki faaliyetlerinden haberdar olmaması kabul edilemez.

Ne oldu?

Dışişleri Bakanlığı, Türk havalimanının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan uçuşlara kapatıldığını duyurdu. 5 Nisan’da yapılan açıklamada, bu kararın alınmasını ‘PKK’nın Süleymaniye’deki faaliyetlerine’ bağladı.

7 Nisan’da Süleymaniye Uluslararası Havalimanı yakınlarında hava saldırısı düzenlenmiş ve saldırının amacının QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi olduğu iddia edilmişti. QSD, Abdi’nin hedef alındığı iddialarını yalanlayarak, “Genel komutanımız görev başında. Bu tür haberler, Kürdistan Bölgesi’ndeki belli güçlere siyasi şantaj amaçlıdır.” Daha sonra SDG, SİHA’nın Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na düzenlediği saldırı sırasında Abdi’nin Süleymaniye’de olduğunu doğruladı. (DIŞ HABERLER)

alpuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu