Ekonomi

Küresel piyasalar faiz indirimi dalgasına kapıldı; yen baskı altında

Avrupa ve küresel piyasalarda yatırımcılar, faiz indirimi beklentisinin teşvik ettiği rallinin devam edeceği beklentisiyle artan risk iştahını sürdürüyor. Bu durum, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın ABD’nin faiz oranı geleceğine ilişkin nispeten güvercin bir görünüm sunmasının ardından Wall Street ve MSCI Dünya endeksinin geçtiğimiz Cuma günü üç haftanın en yüksek seviyelerine ulaşmasına yol açtı.

Avrupa piyasaları Londra’nın tatile girmesi ve hafif bir ekonomik takvimle sakin bir seansa başlarken, MSCI Japonya hariç Asya endeksi Şubat 2023’ten bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Dahası, Çin anakara hisse senetleri İşçi Bayramı tatilinin ardından güçlü bir başlangıç yaparak yatırımcı duyarlılığında bir değişimin sinyalini verdi.

Çin ekonomisi, özel bir anketin hizmet sektöründe daha yavaş bir hızda da olsa büyümeye işaret etmesiyle iyileşme sinyalleri veriyor. Yeni siparişler hızlanan bir büyüme gösterdi ve iş dünyasının duyarlılığı bir önceki ay güçlü bir artış gösterdi.

ABD kurumsal kazançları, olumlu şirket yönlendirmeleriyle genel olarak güçlü seyrediyor ve Federal Rezerv daha fazla faiz artırımı uygulamakta tereddütlü görünüyor. Bu durum, daha yumuşak ekonomik verilerle birleştiğinde, cari yıl içinde potansiyel faiz indirimleri beklentisini besliyor.

Goldman Sachs’ın finansal koşullar göstergelerine göre, küresel ve gelişmekte olan piyasa finansal koşulları önemli ölçüde gevşedi ve 22 Mart’tan bu yana en rahat seviyesine ulaştı. Yatırımcılar, hafta boyunca bir dizi Federal Rezerv konuşmacısını dinlemeyi dört gözle bekliyor ve özellikle geçen Cuma günü olumlu bir ABD istihdam raporunun ardından Powell’ın duygularını yinelemelerini bekliyorlar.

Düşük ABD faizleri diğer para birimlerinin çoğunu rahatlatacak olsa da, Japonya üzerindeki etki, önemli faiz oranı farkları nedeniyle minimum düzeyde olacaktır.

Yen, Japon yetkililerin şüpheli müdahalesinin ardından zayıfladı ve bu da para biriminin bir hafta içinde yaklaşık sekiz yen dalgalanmasına neden oldu. Piyasa katılımcıları, özellikle Pazartesi günkü Avrupa seansı gibi likiditenin düşük olduğu dönemlerde daha fazla müdahale olasılığı hakkında spekülasyon yapıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmeler arasında Almanya’nın Nisan ayı HCOB hizmetler PMI, Fransa’nın Nisan ayı HCOB hizmetler PMI ve Mart ayı Euro bölgesi üretici fiyatları yer alıyor. Bu göstergeler Avrupa ekonomisinin sağlığı hakkında daha fazla fikir verecek ve önümüzdeki günlerde yatırımcı kararlarını etkileyebilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sarikamishaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu