İş

Maden işletmeleri zorluklara isyan etti

Özlem Sarsin

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mart ayı Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda maden işletmecilerinin durumuna değinen EBSO Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı ve Maden ve Taşocakları Sanayi Komitesi Başkanı Hakan Eser, bugün gelinen noktada Türkiye’deki maden işletmecilerinin artık iş yapamaz duruma geldiklerini söyledi. çalışmakta ve birçok işletme bu nedenle kapatılmıştır.

Madencilik sektörü Türkiye için değerli bir sektör

Maden işletme ruhsatı almak için çok büyük bedeller ödendiğini belirten Eser, ruhsat alma sürecinin de çok uzun olduğunun altını çizdi. Tüm şubelerin birbirinden farklı sorunları olduğunu belirten Eser, maden departmanının içinde bulunduğu kurallar gereği tüm departmanlardan ayrıldığını belirtiyor.

Ürün bu hususları şöyle aktardı: “Bizi diğer sektörlerden ayıran bir maden kanunumuz ve uygulama yönetmeliğimiz var. Tüm madenciler olarak regülasyonlara uygun hareket etmeye çalışıyoruz ancak tarife dışı birçok engelle karşılaşıyoruz.”

Halkın madencilik sektörünü bir çevre katliamı olarak gördüğünü ifade eden Hakan Eser, “Bunu asla kabul etmiyoruz. Madencilik sektörü de Türkiye için vazgeçilmez bir sektör ve bu anlamda önemli bir katma değer yaratıyoruz.”

İzin süresi 2 yıla uzatıldı, işletmeler kapandı

İzin süreleriyle ilgili büyük sıkıntı olduğunun altını çizen Eser, bu afetler nedeniyle birçok işyerinin kapandığına dikkat çekiyor.

ÇED raporu olmadan hiçbir işe başlayamadıklarını belirten Eser, bunlarla da izin süreçlerinin tamamlanmadığını belirtiyor: “ÇED raporu almak için 19 kurumdan 63 imza ile başlıyoruz ama bu başlayacağımız anlamına gelmiyor. madencilik Daha sonra, diğer izinler alınmalıdır.

En büyük sıkıntılarımızdan biri de Orman İzinleri… 2-3 hafta içinde aldığımız izinler 2 yıla kadar çıkmaya başladı. 2 yılın uzatılması bazı maden işletmelerinin kapanmasına neden oldu. Tüm girişimlerimiz sonuçsuz kaldı ve bu sorun hala devam ediyor. Bu süreç güvenlik soruşturması adı altında uzatılıyor” dedi.

Fiyatlar çok yüksek

Diğer sorunlardan birinin de maliyet ve masraflar olduğunu belirten Eser, “Devletten makul bir süre için işletme hakkını alıyoruz ve ruhsata göre devlete bir bedel ödüyoruz.

Bu maliyetler çok yüksektir. 500 milyon yatırım bedeli olan bir tesiste kiralanacak alan için 10 yıllık süre için ödenecek bedel, bazen yatırım bedelinin yarısını veya tamamını aşıyor.

Ege Bölgesi’nin madencilik sektörü için önemine değinen Hakan Eser, yaptığı konuşmada, Ege Bölgesi Sanayi Odası üyesi olarak Türkiye’de çıkarılan 90 çeşit madenden 31’inin bu bölgede üretildiğini, sektörün ihracat yaptığını sözlerine ekledi. 2022’de 6,5 milyar dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu