Ekonomi

Malatya’dan Avrupa ve Asya’ya taze kayısı ihracatı

Avrupa’nın taze kayısısı Malatya’dan

MALATYA Dünya kuru kayısı üretiminin %85’inin karşılandığı Malatya’da hasadı devam eden yaş kayısılar başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok Asya ülkesine ihraç edilmektedir.

Türkiye’nin Avrupa Birliği tescilli eserlerinden biri olan, kent ekonomisine önemli katkı sağlayan ve birçok aileye geçim kaynağı olan Malatya kayısısında hasat devam ediyor. Şehrin dört bir yanından toplanan kayısılar entegre tesislerinde işlendikten sonra paketlenmekte ve belli bir süre soğuk hava depolarında bekletildikten sonra başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok Asya ülkesine ihraç edilmektedir. Akçadağ ilçesindeki tesislerde yılda 2 bin ton yaş kayısı ihraç edildiğini kaydeden işletmenin üretim müdürü Sadet Bak, “İşletmede üretim müdürü olarak çalışıyorum. Fabrikada yaş ve kuru kayısı işliyoruz. işletme.Şu anda taze kayısı üzerine çalışıyoruz.Dünyaca kabul görmüş üreticilerin ürünleri burada işleniyor.Ürünler soğuk hava depolarında saklanıyor ve seçme ve boyutlandırma işlemlerinden sonra yurt dışına gönderiliyor.

İşletme Genel Müdürü Mahmut Bak, başta Avrupa ve Asya ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye taze kayısı ihraç ettiklerini belirtti. ton kuru kayısı. 35 ülkeye kuru kayısı, 7-8 ülkeye yaş kayısı ihraç ediyoruz. Yaş kayısı Malatya ekonomisine yılda 4 ila 5 milyon dolar, Malatya ekonomisine ise toplam 20 milyon dolar gelir getiriyor. Hedefimiz pazar payını artırmak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu