Haber

Özel: Hans Almanya’dan Manavgat’a geliyor, Hasan bakkalın önünden geçemiyor

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi bine yakın emekliyi CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Emekliler, SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 5 oranında ek zam yapılması ve asgari emekli maaşının 10 bin liraya çıkarılmasına ilişkin CHP Genel Merkezi’nde tepkilerini dile getirdi.

‘MAAŞIM 9 BİN 780 LİRA, EN DÜŞÜK KİRA 10 BİN LİRA’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in önünde kürsünün emeklilere bırakıldığı toplantıda ilk konuşan Emine Alur oldu. Ev kiralayacak imkanı olmadığı için kız kardeşinin yanına taşındığını anlatan Alur, “Maaşım 9 bin 780 lira. En düşük kira 10 bin lira. 20 yıldır emekliyim, evim yok. Hayatımız için savaşıyoruz. “Asgari emekli maaşının 25 bin lira olmasını diliyoruz” dedi.

Bir diğer emekli Ümit Kırmızı ise tek maaş aldığını, eşi ve işsiz oğluyla birlikte yaşadığını söyledi. Üç kişilik ailesinin aylık giderinin 10 bin lira, maaşının ise 11 bin lira olduğunu belirtti.

‘GERÇEKTEN AÇIZ, NEDEN YAŞAYALIM?’

“Geçimim yok, yiyeceğim sıfır, bize yazık değil mi?” Fatma Köksoy, çocuklarıyla anlaşamadıkları için onların yanında kaldığını belirterek, “Açız, gerçekten açız” dedi. Köksoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Neden yaşayayım? “Yaşamayayım, öleyim.”

‘BUGÜN EMEKLİLER GÜNÜ, BAŞKA HERŞEYİ KONUŞACAĞIM’

Emeklilerin ardından konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari emekli maaşının taban fiyattan düşük olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Çok farklı siyasi görüşlerden emekliler bugün burada misafirimiz. Burada siyasi bir toplantı yapmıyoruz. Türkiye’nin bugün inanılmaz bir gündemi var. Ana muhalefet partisinin lideri olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın dün söylediği çok sayıda ‘Özgür Efendi’ sözü var. Hepsi bir karşılık bekliyor, Devlet Bahçeli’nin söylediği var, bir cevap bekliyor. Pek çok politikacının kendi fikirleri var ve bunlar hakkında konuşmak istiyor. Ama bugün bunların hiçbirinden bahsetmeyeceğim. Çünkü bu ülkede asıl konuşulması gereken hayat pahalılığı, enflasyon ve bunun altında ezilen emekliler, hep başka şeylerin konuşulmasını istiyorlar. Bu yılı emeklilik yılı ilan ettiler ve emeklilik yılının başında emeklilerle dalga geçecek rakamlar açıkladılar. “Emeklilik yılı dediniz ama gerekenler yapılmadığına göre, en azından bugün emeklilerin günü, başka bir şey konuşmayacağım, sadece emeklilerden bahsedeceğim.”

‘ÜLKEYİ KRİZİN İÇİNE ÇEKTİLER’

“20 yılı aşkın süredir ülkeyi yönetenlerin ülkeyi derin bir adalete, demokrasiye ve ekonomik krize sürüklediklerini hepimiz yaşayarak görüyoruz” diyen Özel, şöyle devam etti: “Bu salonda bulunanlar, Bütün hayatları boyunca ekran karşısında çalıştılar, bu ülke için çalıştılar, aileleri ve çocukları için çalıştılar, aslında birçoğunun artık rahat olması gerekirken, hala anlaşarak ek maaş kazanmak için çalışıyorlar. Emekli olduktan sonra hiç bilmedikleri işleri yapacaklar, mesela tatilde ikramiye verildiğinde, bir defaya mahsus para dağıtıldığında bile ‘Çalışan emeklilere vermeyeceğiz’ diyorlar, ama hep birlikte çok itirazlar ve çabalar sonucu alabildik, neden çalışan emeklilere vermiyorsunuz, o zaten emekli, yan tarafta çalışıyorsa ona ne vermenize gerek yok. emeklilere yapıyoruz, emekli neden çalışır, torunlarına bakmak için çalışan işsiz bir çocuk var. “Üniversitede okuyan bir çocuk var ve harçlığını göndermek için çalışıyor” dedi.

‘HANS ALMANYA’DAN MANAVGAT’A GELİRKEN HASAN MANKAYIN ÖNÜNDEN GEÇMEKTEN KORKUYOR.’

Almanya’daki emeklilerin yaşam standartlarından örnek veren Özel, “Hans Almanya’da emekli. Emekli olunca emekli maaşı ve devletinin sağladığı imkanlarla uçağa biniyor. Antalya Havaalanına inip Manavgat’a gidiyor. Manavgat’ta tatilde. Hans’ın kendisiyle aynı dönemde doğan mevkidaşı emekli Hasan, biri Almanya’da, diğeri bu güzel ülkede çalışmış, bırak Manavgat’a tatile gitmeyi, parka gitmeye, bakkalın önünden geçmeye bile korkuyor. , kendi memleketinde, Hans ise Almanya’dan Manavgat’a geliyor. Biri Manavgat’a gidiyor, diğeri ise bakkalın önünden geçmeye korkuyor. “Bu ülkenin emeklilerini bu duruma düşürenlere yazıklar olsun” dedi.

Gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Özel, “Bir yıl önce dana eti 197 liraydı doğru mu? Bugün 482 lira doğru mu? Ortadaki fark ise yüzde 143. Koyun eti 200 liraydı ama 538 liraya çıktı. Doğru mu? Burada bir yanlış numara varsa itiraz edin. İtiraz edenlere canlı yayın verilsin. Eğer doğruysa bu rakamları hep birlikte doğrulayın ve Türkiye duysun. 200 liralık koyun eti 538 liraya mı çıktı? Aksini iddia eden var mı? Zeytinyağı 118 liradan 330 liraya mı çıktı? Yüzde 180 mi arttı? Aksini söyleyen var mı? Dana eti yüzde 143, koyun eti yüzde 157, zeytinyağı yüzde 180, patlıcan yüzde 123, çay ise yüzde 90 arttı. Geçen yıl piyasada havuç kilosu 9 liradan satılıyordu. Gerçek bu mu? Şimdi 30 lira mı? Bazıları 50 lira diyor ama 3 kat arttı. Ancak TÜİK İstatistik Kurumu’na göre enflasyonun yüzde 64 artması Tayyip’i üzmüyor. Bu olduğunda ne olur? TÜİK’in hesaplamasına göre emeklilere zam veriyorlar. TÜİK hesaplamalarına göre ödeme yaptığınızda ne olur? Emekli memurların emekli maaşına yüzde 49 oranında zam yapmıştı, asgari emekli maaşı ise 7 bin 500 liraydı. Bunun çok güzel bir haber olduğunu söylediler. Yüzde 33 artarak 10 bin liraya ulaştı. SKK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 42,5 verdi. “Fiyatlar yüzde 140, yüzde 160, yüzde 110 artarken, ortalama enflasyon yüzde 127 iken size verilen artış ortadadır” dedi.

‘ADALET VE KALKINMA PARTİSİ TARAFINDAN HER AY 5,5 ÇEYREK ALTIN ​​ÇALINIYOR’

“Ülkemiz altını hesaplıyor ve seviyor” diyen Özel, şöyle devam etti: “Bakın, tüm Türkiye’nin gözü önünde çok kolay bir hesap yapacağız.” 2002 yılında emekli maaşı 228 milyon, en düşük emekli maaşı ise asgari ücretin 1,5 katıyken, o maaşı çekip sarrafa gittiğinizde 8 çeyrek altın alıyordunuz. Bugün önümüzdeki ay açıklanacak asgari 10 lira emekli maaşı ile 2,5 altın satın alabileceksiniz. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından her ay emeklilerin evinden 5,5 çeyrek altın çalınıp başkasının cebine atılıyor. 8 çeyrek aşağıdan 2,5 çeyrek aşağıya indiğimiz noktadayız. Bundan tüm emeklilerimiz, tüm ülkemiz adına, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ve MHP’ye oy veren herkes adına şikayetçiyiz. “Oy veriyorsunuz, her ay cebinizden 5,5 çeyrek altın alıp zenginlere veriyorlar.”

‘YENİ EMEKLİ’NİN MAAŞINI ESKİ EMEKLİYE ÖDETİRİYORLAR’

Hükümeti eleştiren Özel, “‘EYT’yi kaldırdım’ diyeceksiniz, herkesten oy isteyeceksiniz, sonra eski emekliye yeni emekliye maaş ödeteceksiniz.” Dünyanın hiçbir yerinde olmayan büyük bir haksızlık ve adaletsizlikle karşı karşıyayız. Önceki gün 7 bin 500 lira 10 bine çıktı, o da yüzde 5 arttı. Ertesi gün tüm hükümet yanlısı gazeteler “Emeklilere müjde, emeklilere büyük zam” yazdı. O gece ‘Bunun bize getirdiği yük tam 200 milyar liradır’ dedi. “‘Sana verdiği miktarı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarmak yüktür’ diyor, 200 milyar lira diyor” dedi.

‘ERDOĞAN, YALAN SÖYLEMEYİ BIRAK’

“Emeğimize, ekmeğimize, emeklilerimize sahip çıkacağız” diyen Özel, şöyle konuştu: “Buradan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Hakaret etmeyi bırakın. Saçmalamayı bırakın. İftira atmayı bırakın. Bu emeklinin gözlerinin içine bakın. Yapacak mı? 10 bin lira maaşla bu ülkede kira mı ödeyecek, doğalgaz mı ödeyecek, elektrik mi su mu ödeyecek, markete mi gidecek, malzeme mi alacak, çorbayı nasıl kaynatacak, kendini nasıl doyuracak, nasıl yiyecek? Bundan sonra geçiminizi sağlayacak mısınız? Buradan emeklilere şunu söylüyorum. Bugüne kadar hep ezildiniz. Hep unutuldunuz, ihmal edildiniz. Hep sorun vardı, derdinizden daha değerliydi. Bundan sonra Sizin derdinizden daha değerli bir sorun yoktur, “Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Özel, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir gün hepimiz emekli olacağız ve emeklisini açlığa, yoksulluğa, sefalete terk eden herkesin bu ülkenin emeklilik sorunu, onları markete gidemez hale getiriyor, ‘gittim’ dedirtiyor. “Kasadaki alışveriş poşetinin yarısı” ve gelecek düşünen bu ülkenin beka sorunudur. Artık emekliler dertlerini çözecek. Artık Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz, yoksa biz emekliyiz. Sesini duyurmayı bilecek. Emekliler emeğine ve geleceğine sahip çıkacak mı? Çıkacak mısın? Bu haksızlığa karşı hakkını arayacak mısın? Biz her zaman yan yana olacağız, ayağa kalkacağız, haklarını arayacağız. Tayyip Erdoğan emeklileri olmayacak Artık suskunlar, “Ya hakkımızı verin, ya da emekliler haklarını almayı bilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu