Haber

Şişli’de Boşanırken Eşini Vuran Sanığa 25 Yıl Hapis Talebi

Şişli’de boşanma aşamasında olan eşini vurarak engelli bıraktığı kararını Yargıtay’ın bozmasının ardından yeniden yargılamaya başlayan sanık Samet Mutlu için 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tutuklu sanık Memnun, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bağlanırken, mağdur ve müdahil Sabiha Keyifli ile yakınları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da katıldı.

Yargıtay kararının okunmasının ardından sanık Samet Keyifli, bozma kararının uygulanmasını istedi.

Mahkemenin bozma kararına uyma kararının ardından savcı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

Duruşmada, sanığın “Eşini kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar, “silahla tehdit” suçundan ise 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. .

Taraflara ana mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için süre tanıyan heyet, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Etkinlik

Şişli’de Samet Mutlu, 23 Mayıs’ta boşanma aşamasında olduğu eşi Sabiha Mutlu’yu silahla yaraladı.

Olayın ardından tutuklanan Memnun hakkında “karısını kasten öldürmeye teşebbüs” ve “silahla tehdit” suçlamalarıyla dava açıldı.

Eşinin yaralanması nedeniyle yürüme yeteneğini kaybeden Memnun Sabiha, 8 Temmuz’daki ilk duruşmaya ambulansla gelerek, duruşmada sedyeyle eşinden şikayetçi oldu.

Davayı 30 Kasım 2021’de karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Samet Mutlu’yu “eşine karşı kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini sanık lehine takdiri indirim gerekçesi olarak değerlendiren heyet, 18 yıl olan hapis cezasının 15 yıla indirilmesine ve sanığın velayet ve soyundan gelenler üzerindeki velayet yetkilerinin, cezanın sona ermesine kadar yoksun bırakılmasına karar verdi. hapis cezasının infazını tamamladı.

Kurul ayrıca sanığa “silahla tehdit” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verirken, eylem sonrası ve yargılama sırasındaki davranışlarını indirim gerekçesi olarak kabul ederek bu cezayı 2 yıl 1 yıla indirdi. ay, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Sanık Joyfli’ye toplam 17 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Yargıtay’a itiraz

Kararın ardından sanık ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı belgeyi İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürmüş, itirazın karara hukuka uygun bulunmasının ardından taraflar Yargıtay’a itirazda bulunmuştu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, zararın ve tehlikenin büyüklüğünü dikkate alarak makul bir ceza düzeyi belirlemek yerine, azami sınır olan 20 yıla yakın bir ceza verilmesinin hukuka aykırı olduğunu tespit etti. teşebbüs nedeniyle sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngören kanunun uygulanması sırasında meydana gelen olay. verilmiş.

Üye hakimlerden ikisi, sanığın “sonucundan dolayı ağır yaralama” suçundan alt uçtan çıkarılarak cezalandırılması yönündeki karara karşı oy kullanarak şerh koydu.

habercekerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu