Haber

Tunceli’de avcılar eylem yaptı

TUNCELİ’de geçtiğimiz ay kentte 2 yaban keçisinin öldürülmesi ve yurt dışından gelen avcıların domuz avlamasına karşı hayvanseverler ve sivil toplum kuruluşları Valilik önünde protesto eylemi yaptı. Protesto, avlanmanın yasaklanmasını ve şehir genelinde denetimlerin artırılmasını talep etti.

Tunceli, vaşak, yaban keçisi, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, keklik, kanca boynuzlu dağ keçisi ve ayı gibi daha birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Zengin yaban hayatıyla öne çıkan kentte, geçtiğimiz ay Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı “Nesli Tükenmekte Olan Türler Listesi”nde yer alan kaçak avcılar 2 yaban keçisini avladı. Orta kırsalda yaban keçisi avlayan avcılar yakalanırken, Pülümür kırsalında avcılar bulunamadı. Kaçak avcıları yakalamak için ekiplerin saha çalışması sürüyor.

Aralarında siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve hayvanseverlerin temsilcilerinin de bulunduğu bir grup bugün ellerinde ‘Avcılık’ Spor ‘Cinayet değil cinayet’ pankartlarıyla kentte yaban keçilerinin öldürülmesini ve yurt dışından av izni alan avcıların yaban domuzu avlamasını protesto etti. Avcıların gönderilmesini ve tüm avlanma faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ederek, “İlimizde bir süredir ‘avcılık’ adı altında vahşi yaşamın katledilmesine tanık oluyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı her türlü yasal düzenlemeyi yapıyor. Avcılar için yurt dışından ihale usulü ile getirilen yerler Bugün ilimizde yöre halkının kendi köylerine gitmelerine, hatta köylerine yerleşmelerine izin verilmediği halde avcılara her türlü imkanı sağlamamız kabul edilemez. BERN sözleşmesine göre kanca boynuzlu dağ keçisi, keklik, yaban keçisi, ayı, keklik, yaban domuzu, vaşak alabalığı gibi birçok türe izin verilmiyor. ve savunulmaya çalışılmaktadır.Ancak bizim coğrafyamızda yaşayan bu canlılara her yıl yasal izinler vermemiz ve bunları ihalelerle sunmamız kabul edilemez.Dersim’de canlıların katledilmesi de faşizme saldırıdır. Yöre halkının kutsallığı ve kutsallığı. Dersim’de vahşi aile, Dersim halkının inançlarında, kutsal alanlarında ve kültürel ritüellerinde doğadaki yaşam bütünlüğünü oluşturmaktadır. Dersim’de avcılık adına yapılan katliam, Dersim halkının yaşamına, doğaya olan inancına ve kutsallığına yönelik bir saldırıdır. Tüm canlıların yaşam hakkını savunalım, yaşatalım. Dersim’de doğanın ve canlıların katledilmesine son verelim. Avcılık spor değil, cinayettir” dedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açıklamada, basın metninin okunmasının ardından ortaya çıkan küme, insan zinciri oluşturarak Tunceli-Elazığ karayolunda yürüdükten sonra dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu