Haber

Türkiye ile Gürcistan arasında 2024-2028 yıllarını kapsayan Kültürel İşbirliği Programı imzalandı

Türkiye ile Gürcistan arasında 2024-2028 yıllarını kapsayan “Kültürel İşbirliği Programı” imzalandı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende programı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Spor Bakanı Thea Tsulukiani imzaladı.

Törende konuşan Bakan Ersoy, mevkidaşı ile Türkiye-Gürcistan ilişkilerini ele aldıkları oldukça verimli bir toplantı geçirdiklerini söyledi.

Önemli noktalarda iki ülke arasındaki iş birliğini artıracaklarını belirten Ersoy, “Gürcistan ile ortak kültürel ve tarihi mirasımız var. Ortak değerleri korumak, yaşatmak ve geleceğe aktarmak öncelikli görev ve hedefimizdir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gürcistan Hükümeti arasında 2024-2028 anlaşmasını imzaladık.” “2018-2019 yıllarını kapsayan Kültürel İşbirliği Programı ile her iki ülke topraklarındaki Osmanlı ve Gürcü kültür mirasının korunması ve restorasyonuna yönelik bir çalışma grubu oluşturularak eylem planı hazırlanacak.” söz konusu.

Gürcistan için de değerli olan dünya kültür mirası eserlerini Türkiye’de gelecek nesillere emanet etmenin bilinciyle çalıştıklarının altını çizen Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Artvin ve Erzurum illerinde birçok eseri koruduk ve bu onarımlara 4,5 milyon doların üzerinde bütçe ayırdık. İmzaladığımız bu programla sadece ortak kültürel mirası korumakla kalmayıp aynı zamanda bu çalışmaları karşılıklı olarak daha da ileri taşıyacağız. Kültürün her alanında bağlarımızı ilerletiyoruz.” “İlerlemek istiyoruz. Bu çalışma her iki ülkeye de hayırlı olsun.”

“Kültürel çıkarların daha da güçleneceğine inanıyorum”

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Spor Bakanı Thea Tsulukiani, ortak kültürel miras eserlerinin korunması ve restorasyonu konusunda Türkiye’ye yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “Minnettarlığımız sonsuzdur. Kültürel ilişkilerin geliştirilmesi en büyük önceliğimizdir. Kültürel ilişkilerin geliştirilmesine inanıyorum.” İmzaladığımız protokol çerçevesinde ilişkiler daha da güçlendirilecek.Bu, “Türkiye’nin çalışmaları yürütmek için ayırdığı bütçe özellikle takdire şayandır.” dedi.

Türkiye’nin Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü her platformda desteklediğini vurgulayan Tsulukiani, iki ülkenin her durumda bir arada olacağına ve birbirlerine destek olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu