Ekonomi

Avrupa hisseleri merkez bankası kararları öncesinde teknoloji sektörüyle yükseliyor

Avrupa borsaları Perşembe günü, büyük ölçüde teknoloji hisselerindeki artışın etkisiyle açılış zilinde yükseliş yaşadı. Yatırımcılar, Avrupa’daki merkez bankalarının bugün açıklayacağı bir dizi faiz oranı kararının sonucunu merakla bekliyor.

Pan-Avrupa endeksi olan STOXX 600 seans başında %0,3’lük bir artış gösterirken, teknoloji sektörü %0,7’lik bir kazançla bu artışa öncülük etti. İnşaat ve malzeme hisseleri de %0,7’lik artışla bu yükselişe eşlik etti.

Teknoloji sektöründeki yükselişte, hisseleri %4,1 oranında artan ASMI olarak bilinen ASM International NV’nin (Euronext:ASM) önemli bir etkisi oldu. Bu sıçrama, Morgan Stanley’in yarı iletken ekipman üreticisinin statüsünü “eşit ağırlık “tan “fazla ağırlık “a yükseltmesinin ardından geldi.

Dikkatler şimdi İngiltere, İsviçre ve Norveç merkez bankalarından günün ilerleyen saatlerinde gelmesi beklenen para politikası açıklamalarına çevrildi. Bu açıklamalar öncesinde, İngiltere’nin FTSE 100 endeksi %0,1’lik mütevazı bir artış kaydederken, İsviçre piyasa endeksi %0,1’lik hafif bir düşüş kaydetti.

Diğer piyasa haberlerinde, Fransız çok uluslu gıda ürünleri şirketi Danone, önümüzdeki dört yıl boyunca yıllık satış büyümesinin %3 ila %5 arasında olacağını öngördü. Bu olumlu görünüme rağmen Danone’nin hisseleri erken işlemlerde %2,9 oranında düşüş kaydetti.

İngiltere merkezli gıda ve içecek bileşenleri tedarikçisi Tate & Lyle PLC (OTC:TATYY), bir ABD şirketi olan CP Kelco’yu 1,8 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. J.M. Huber Corporation’dan yapılan satın alma işlemi, Tate & Lyle’ın hisselerinin temettü dağıtımı dışında işlem gördüğü ve hisse değerinde %6,5’lik kayda değer bir düşüşe katkıda bulunduğu sırada gerçekleşti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ofajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu