Ekonomi

Baran: Kredi kartı komitelerinin yüksek olması nedeniyle akaryakıt bayileri mağdur durumda

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yüksek kredi kartı komite oranları nedeniyle sorun yaşadığını belirtti. “Benzin istasyonlarında kredi kartı kullanımı yüzde 90’a ulaşıyor. Sektör temsilcileri, bankaların bu yüksek kullanımı dikkate alarak komisyon oranlarını düşürmesini talep ediyor.“r” dedi.

ATO Akaryakıt Tesisleri Petrol ve Petrol İşleri 51 Nolu Meslek Komitesi Lideri Ali Cem Cantekin, Komite Meclis Üyesi Abdül Fettah Doğan, Komite Üyeleri Gökhan Carda ve Mustafa Haluk Şenpolat, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından yazılı açıklama yapan Baran, ATO Akaryakıt Tesisleri, Petrol ve Petrol Ürünleri Meslek Komitesi’nin Başkent’te faaliyet gösteren yaklaşık 400 bayiyi temsil ettiğini ancak bildirilen sorunların ülke genelinde sayısı 13 bine yaklaşan tüm akaryakıt bayilerini ilgilendirdiğini belirtti. “Heyetimiz bankaların kredi kartlarına uyguladığı yüksek komisyon oranları başta olmak üzere yaşadıkları sorunları aktardı.”söz konusu.

“BAYİ KAR ELDE ETMİYOR, GELİR BANKA KOMİSYONUNA GİDİYOR”

Baran, haftanın 7 günü 24 saati çalışan akaryakıt istasyonlarının vardiyalı işçi çalıştırma, elektrik, su, kira gibi temel giderleri karşılamak zorunda olduğunu kaydetti. “Genel maliyetleri zaten yüksek olan akaryakıt bayilerinin satışlarında kredi kartı kullanımı yüzde 90’lara ulaşıyor. Bayiler kart kullanımında bankalara yüzde 3 komisyon ödüyor. Düşük kar marjlarıyla çalışmak zorunda kalan akaryakıt bayileri, yüksek komisyon oranları nedeniyle sıkışıp kalıyor. “İşçilik ve elektrik başta olmak üzere işletme giderleri artan bayiler, kredi kartı komisyon oranlarının en düşük seviyeye inmesini bekliyor.”sözlerini kullandı.

“KREDİ KARTI KOMİSYON ORANLARINI EN DÜŞÜK SEVİYEYE ÇEKMEYE DAVET EDİYORUM”

Enflasyon meselesinin tüm dünyanın gündeminde olduğunu belirten Baran, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde enflasyonla mücadele sürecine girdiğini belirterek, bu süreçte tüm kesimlerin birbirine destek vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Baran, “Bugün en büyük mücadelemiz enflasyonu tek haneye indirmektir. Bu çaba sürecinde hepimiz aynı hedefi hedefliyoruz ve bu hedefe bir an önce ulaşmak için birbirimize destek olmamız gerekiyor. Bankaları, başta akaryakıt sektörü olmak üzere tüm sektör ve süreçlerde kredi kartı faizlerini en aza indirmeye davet ediyorum. “Şehrin içinde, şehir dışında, şehirlerarası yollarda bize her yerde kesintisiz hizmet veren akaryakıt istasyonlarının daha da parlamasına hep birlikte katkıda bulunalım.”söz konusu.

Akaryakıt sektörünün de yeni nesil yazar kasaya geçiş sürecinde olduğunu hatırlatan Baran, şöyle konuştu: “Akaryakıt bayileri bu süreçte vergilerden kaynaklanan maliyetlerin düşürülerek yeni nesil yazarkasaya geçişin desteklenmesini bekliyor.”Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu