Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, Honduras ile dostane ilişkileri sürdüreceklerini belirtti.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Honduras ile dostane ilişkiler ve işbirliğini sürdüreceklerini ve ülkenin “ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek vereceklerini” belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, resmi ziyaret için Çin’de bulunan Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro ile bir araya geldi.

Görüşmede Xi, Castro’yu diplomatik olarak tanıma kararından dolayı kutladı ve Çin’in Honduras ile karşılıklı saygı, fayda ve eşitlik temelinde dostane ilişkileri ve ortaklığı sürdüreceğini ve ülkenin “ekonomik ve sosyal kalkınmasını destekleyeceğini” belirtti.

Castro’nun Honduras’ın ilk kadın devlet başkanı olarak ulusal kalkınmada bağımsız bir yol açarak halkına öncülük ettiğini dile getiren Xi, konuğunun eşi eski Devlet Başkanı Manuel Zelaya ile Çin arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını vurguladı. ve Honduras.

Kısa bir süre önce diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin dinamik ve umut verici bir gelişme gösterdiğine işaret eden Xi, ikili çıkarları daha yüksek bir kalkınma düzeyine çıkarmak ve ikili ilişkileri dönüştürmek için Castro ile çalışmaya hazır olduğunu kaydetti. işbirliği vizyonunu iki ülke halklarının yararına somut sonuçlara dönüştürmek.

Castro’nun ziyareti kapsamında bugün Pekin’de Çin-Honduras üst düzey iş görüşmesi düzenlendi.

Ekonomik ilişkilerin yönü değişiyor

Castro’nun ziyaretinin diplomatik tanımanın ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri iyileştirmesi bekleniyor.

Ziyaretin Çin ile Honduras arasında bir serbest ticaret anlaşmasına zemin hazırlaması bekleniyor.

Honduras daha önce 2018’de Tayvan ve El Salvador ile bir serbest ticaret anlaşması imzalamıştı, ancak anlaşma, ülkenin diplomatik tanıma bağlarını Pekin’e çevirmesinin ardından geçersiz hale geldi.

Son iki yılda gayri safi yurtiçi hasılasının yarısına ulaşan Orta Amerika ülkesi, kamu borcunu hafifletme konusunda Pekin’den de takviye bekliyor.

Tayvan ile diplomatik bağları koparmak

Honduras hükümeti 26 Mart’ta Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kestiğini ve bunun yerine Çin Halk Cumhuriyeti’ni Çin’in tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını duyurdu.

Honduras Dışişleri Bakanı Eduardo Reina ve Çinli mevkidaşı China Gang, aynı gün Pekin’de diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Honduras’taki Çin Büyükelçiliği, 6 Haziran’da başkent Tegucigalpa’da açıldı.

Honduras’ın ilgisini kesmesinin ardından Tayvan’ı diplomatik olarak tanımaya devam eden ülke sayısı 13’e geriledi.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesini şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu