Haber

Depremde hayatını kaybedenler saat 04.17’de anıldı

Depremde hayatını kaybedenler saat 04.17’de anıldı

KIRIKKALE – Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kırıkkale’de anma programı düzenlendi.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kırıkkale Valiliği tarafından anma programı düzenlendi. İlk depremin yaşandığı saat 04.17’de Güvenlik ve Acil Durumlara Uyum Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, Hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremle ilgili açıklamalarının yer aldığı video izlendi.

Vali Mehmet Makas, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki büyük depremin 11 ili etkilediğini belirterek, 53 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

“7’den 77’ye tek yürek olmayı tüm dünyaya gösterdik”

Türkiye’nin tek yürek olduğunu ifade eden Vali Makas, “Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsinin şehit olduğuna inanıyoruz. Gece yarısı hiç beklemedikleri bir anda canlarını şehitliğe teslim ettiler. Yüzyılın 7.77’sinden bu yana bu aziz Türk milleti hayatını kaybetmiş, birlik, beraberlik ve tek yürek olmayı tüm dünyaya göstermiştir. 86 milyon tek yürek olup yaraları birlikte sarmıştır. Türkiye’de 650 bin kamu görevlisi Bu felakete karşı başta İçişleri Bakanlığımız, AFAD, polis, jandarma ve memurlarımız mücadele etti.”Personelimiz” dedi.

“Fransız gazeteci şunu da söylüyor: ‘Türklerin kamyonları sanki frenleri patlamış gibi iş makinaları taşıyor.'”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in deprem bölgesindeki sözlerini hatırlatan Vali Makas, “Dönemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir açıklama yapmıştı, bunu asla unutmayacağım. NATO Genel Sekreteri gelip bölgeyi geziyor” Helikopterle. NATO Genel Sekreteri’nin bir sözü var: ‘Bu felaketin üstesinden ancak Türk milleti gelebilir’ diyor. NATO Genel Sekreteri dönemin Milli Savunma Bakanı’na ‘Bizim bu birliği görme imkanımız yok’ dedi. başka ülkede.’ Bir Fransız gazetecinin bir sözü var: O gazeteci de diyor ki: ‘Türklerin kamyonları güya ‘İş makinasını frenleri patlamış gibi taşıyor’ dedi.

Anma programına Garnizon ve Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Yahşihan Kaymakamı Nadir Faruk Uzunoğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Barış Cücen ve kurum yöneticileri katıldı.

haber-goksun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu