Haber

Donald Trump Iowa Cumhuriyetçi ön seçimini kazandı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen adayını belirlemek üzere Iowa eyaletinde düzenlenen ön seçimlerde ezici bir zafer elde etti.

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için eyalet önseçimlerinde adaylığı tartışılan eski Başkan Donald Trump ilk zaferini kazandı. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını belirleyen ilk ön seçim Iowa eyaletinde yapıldı. Oylamanın tamamlanmasının ardından yapılan açıklamada Trump’ın yüzde 51 oyla seçimi kazandığı belirtildi. Trump’ın rakiplerinden Florida Valisi Ron DeSantis yüzde 21,2, ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley yüzde 19 ve teknoloji girişimcisi Vivek Ramaswamy yüzde 7,7 ile seçimi tamamladı.

Trump zafer konuşmasında “Ülkenin bir araya gelme zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi. ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Trump Iowa’yı kazanmış gibi görünüyor. Bu durumda diğer tarafta açık ara önde.”

Hakkında çok sayıda dava açılan 77 yaşındaki Donald Trump’ın adaylığı bazı eyaletlerde hukuki boyuta taşındı. Colorado ve Maine eyaletlerinde ise Trump’ın 2021’deki Kongre baskınındaki rolü gerekçe gösterilerek ön seçimlerde sandıktan çıkarılmasına karar verildi. Trump bu kararlara ilişkin Yüksek Mahkeme’ye itirazda bulundu. Michigan Yüksek Mahkemesi, Trump’ın 27 Şubat’taki ön seçimlerden men edilmesi yönündeki başvurusunu reddetti.

Cumhuriyetçi Parti’nin ikinci ön seçimi New Hampshire eyaletinde yapılacak. -DE MOINES

beydagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu