Haber

Radyoterapi Teknisyenleri mağdur!

KOCAELİ (İGFA) – Türk Sıhhat Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Serkan Kökduman, Serap Koçhisar, Kocaeli Şehir Hastanesi Temsilcisi Recep Habip, Radyoterapi Teknisyenlerinin isimlerinin listeden silinmesi nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Eski İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Özdemir’in katılımıyla. Sağlık Bakanlığı’nın İşçi Dağıtım Tablosu (PDC). Şubede basın açıklaması yapan Çeker, Sağlık Bakanlığı’ndan Radyoterapi Teknisyenlerinin mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Şube Başkanı Ömer Çeker, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde açılan Şehir Hastanelerinde bazı iş ve işlemlerin yüklenici firmalar tarafından yürütülmesi nedeniyle Devlet Hastanelerinde Halk Sağlığı Hizmeti veren sağlık çalışanlarının mağdur edildiğine dikkat çekti. Son örneğin ve mağdurların Radyoterapi Teknisyenleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “6 Ekim 2023 tarihinde 23 ilde yaklaşık 84 Radyoterapi Teknisyeninden oluşan ekipler İşçi Dağıtım Tablosundan (PDC) aniden silindi. İlimizde Kocaeli Devlet Hastanesi’nde 6 Ekim 2023 tarihinde PDC sayısı Sekiz (8) idi. Aynı gün yani 06 Ekim 2023 tarihinde Radyoterapi Teknisyen sayısı Sıfır’a (0) düşürüldü. Bu işi okuyan ve uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip olanlar, illerdeki hastanelerdeki işçi sayılarını gösteren İşçi Dağıtım Tablolarında (PDC) yer almadığı için artık görev tanımları dışında çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu durum kabul ediliyor.” Ülke genelinde Radyoterapi Teknisyenlerinin yaşadığı mağduriyete neden olan bu süreçlerle ilgili Türkiye Sıhhat Sen Genel Merkezi tarafından Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulmuştur” dedi.

İŞ TANIMLARINA AYKIRI

Sendikamızın Sağlık Bakanlığına yaptığı başvuruda, il ve birimlere göre ihtiyaç duyulan işçi sayılarını gösteren (PDC) tablosunda bazı hastanelerin Radyoterapi Teknisyeni unvanına sahip çalışanların yer almadığı, bu sayının ise bazı hastanelerde olduğu belirtildi. Bu unvana sahip çalışanların sayısı (0)’dır. Bu durumun Radyoterapi Teknisyenlerinin ekip unvanlarına ve görev tanımlarına aykırı olarak başka birimlerde başka işlerde sıkıntı yaşamalarına neden olacağı, dolayısıyla ışın izninden ve fiili hizmet artışından yararlanamayacakları vurgulandı.

“ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Radyoterapi Teknisyenlerinin bu konuda yaşadıkları mağduriyetlerin Sağlık Bakanlığı tarafından çözüme kavuşturulmasını beklediklerini belirten Şube Başkanı Ömer Çeker, “Süreci tüm platformlarda titizlikle takip edeceğiz. Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri almasını umuyoruz. Bu konuda bir an önce gerekli adımları atacağız. Hak kaybına uğrayan, mağduriyet yaşayan Radyoterapi Teknisyenlerine sendika olarak hukuki bir birlik sağlayacağız.” “Desteğe hazırız. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu