Ekonomi

FED faiz oranlarını sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) Kasım ayı faiz kararını açıkladı. Buna göre banka, siyasi faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 arasında bıraktı. Piyasanın beklentisi Fed’in bu toplantıda faize dokunmayacağı yönündeydi. Kararın 12 üyenin oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Karar metninde istihdam piyasasındaki kazanımların yavaşladığı ve enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Karar metninde “Ekonomi üçüncü çeyrekte güçlü bir tempoyla büyüdü” ifadesi yer alırken, uzun vadeli faiz oranlarındaki yükselişin ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmasının kuvvetle muhtemel olduğu belirtildi.

Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen Fed Lideri Jerome Powell, Eylül ayında bir faiz artırımı daha olabileceği sinyalini verdiklerini ancak artık koşulların değiştiğini hatırlattı.

Ekonomiyi etkileyebilecek jeopolitik gelişmeleri takip ettiklerini belirten Powell, “Küresel jeopolitik gerilim arttı.”

Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas ile İsrail ordusu arasındaki çatışmaların ekonomiye olası etkilerinin sorulması üzerine Powell, “Asıl soru, savaşın yayılıp yayılmayacağı ve bunun petrol fiyatlarını nasıl etkileyeceğidir. Bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Petrol fiyatlarında şu ana kadar önemli bir değişiklik oldu. Ortadoğu’daki çatışma ekonomiyi etkilemeyecek.” “Doğru yolda olup olmadığı henüz belli değil” dedi. (HABER MERKEZİ)

gazipasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu