Haber

Kdz. Kurtuluş Savaşı’nın ilk deniz şehidi Ereğli’de anıldı

Kurtuluş Savaşı’nın ilk deniz şehidi Kdz. Ereğli’de anıldı

ZONGULDAK – Kurtuluş Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ve gaziler için anma programı ve Gazi Alemdar Gemisi’nin Ereğli’ye nakledilmesinin 103. yıl dönümü Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlendi.

Gazi Alemdar Gemisi’nin ilçeye seferinin 103. yıl dönümü ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya anısına program, Süleymanlar Mahallesi’ndeki Alemdar Heykeli önünde gerçekleştirildi. Program ortak çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve Karadeniz Bölge Komutanlığı tarafından günün anlam ve değerini belirten bir konuşma yapıldı.

Program Alemdar Gemisinde devam etti. Programın açılış konuşmasını Gazi Alemdar Gemi İnşa ve Yaşatma Derneği Başkanı Oktay Demiroğlu yaparken, sunumu ise Dr. Can Canver yaptı. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Alemdar Gemisi’ne kahramanlık ruhu veren ve burada bir efsane yazan ilk ve tek deniz şehidimiz Recep Kahya’yı ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Tarihin ilk ve tek deniz çatışması olan Alemdar Gemisi’ni rahmetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Bu parlak mücadele, şanlı tarihimizin, bağımsızlığımızın ve mücadelemizin simgesi haline gelmiştir. Türk Tarih Kurumu’nda da kayıtlı olan Alemdar Gemisi’ni ve kahramanlarımızı hatırlatmak, onların ruhlarını diri tutmak için belediye olarak çalışmalarımızı her dönem yürütüyoruz” dedi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt ise, “İlçe Başkanlığı yaptığımız dönemde milletvekillerimizle birlikte Gazi Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesi konusunda çalışmalar yaptık. Ereğli’nin birçok sorununun ortadan kalkması için büyük çaba sarf ediyoruz. ve Zonguldak. Gazi Alemdar “İnşallah Gemi İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir. Bu görüşmeleri tüm grup yönetimleriyle birlikte yapıyoruz. Süreçte başarılı olacağımıza olan inancım tamdır. İnşallah Meclis gündemine taşıyacağız. Geciken İstiklal Madalyasını Gazi Alemdar Gemisi ve mürettebatına kazandıracağımıza olan inancımız tamdır” dedi.

Program, Kuzey Deniz Sahası Komuta Bandosu’nun gösterisinin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu