Ekonomi

New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,35 düşüşle 4.172,05 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,47 düşüşle 12.760,60 puana geriledi.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

ABD’de güçlü mal siparişleri Eylül ayında aylık bazda yüzde 4,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Ülkede ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı, 21 Ekim’de sona eren haftada 210 bin ile piyasa beklentilerini aşsa da yılın en düşük seviyelerine yakın kalmayı sürdürüyor.

Açıklanan veriler ABD ekonomisindeki sıcak seyrin devam ettiğini gösterirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasını beklenenden daha uzun süre devam ettirebileceği endişelerini tetikliyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in önümüzdeki üç toplantıda politika faizini büyük olasılıkla değiştirmeyeceğine ilişkin öngörüler güçlü kalmaya devam etti.

Ülkede bilanço sezonu yoğun bir şekilde devam ediyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta’nın geliri yılın üçüncü çeyreğinde 34,1 milyar dolara, IBM’in geliri ise 14,8 milyar dolara yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faizini sabit tuttu.

ECB’nin para politikası kararına ilişkin açıklamasında, “Enflasyonun çok uzun bir süre hala çok yüksek kalması bekleniyor. Yeterince uzun bir süre korunduğunda kilit faiz oranlarının, dövizi değerli kılacak düzeyde olduğu düşünülüyor.” Enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesi hedefine katkı.” Terim kullanıldı.

habergurun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu