Haber

Panama’da maden işletme anlaşmasını protesto edenlere ateş açıldı: 2 ölü

Bir saldırgan, Orta Amerika ülkesi Panama’da madencilik yönetimi anlaşmasını protesto eden insanlara ateş açarak iki kişiyi öldürdü.

Hükümetin Kanadalı şirketle yaptığı maden yönetimi anlaşmasını protesto etmek için otoyolu kapatanlara ateş açıldı.

Ulusal Polisten yapılan açıklamada, Inter-American Highway’deki protesto sırasında kimliği belirsiz bir kişinin göstericilerin üzerine ateş açtığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Güvenlik güçleri harekete geçerek kalabalığa ateş açan saldırganı gözaltına aldı.

Göstericiler, Panama hükümetinin Kanadalı madencilik şirketiyle yaptığı madencilik işletmesi anlaşmasının devlete zarar verdiğini ve çevreye ciddi zararlar verdiğini öne sürerek 20 Ekim’den bu yana hükümeti protesto ediyor.

Başkent Panama’da binlerce kişi sokakları trafiğe kapatarak Kanadalı şirketle yapılan sözleşmenin tamamen iptal edilmesini talep etti.

Bölgesel basında yer alan haberlerde, Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo hükümetinin Kanadalı şirketle madencilik sözleşmesini alışılmadık bir şekilde ve ihalesiz olarak imzaladığı iddia edildi.

Şiddetli protestolar nedeniyle devletin turizm, ticaret ve ekonomide milyonlarca dolar zarara uğradığı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu