Ekonomi

Richmond Fed Başkanı Barkin ihtiyat çağrısında bulundu

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi ve enflasyonu zamanla aşağı çekmek için yüksek seviyede tutması gerektiğini söyledi.

Stanford Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşan Barkın, “Enflasyon muhtemelen zirve noktasını geçti. Ancak hedefe geri dönmenin zaman alacağını düşünüyorum ve sonuç olarak daha yapacak işlerimiz olduğuna inanıyorum.”

Barkin, bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkı olan bir üyesi değil.

Barkın konuşmasının ardından soru-cevap bölümünde “Faizleri daha sığ artırmanın yolu ne güzel, yanılıyorsanız çok yanlış yapmışsınızdır” sözlerine yer verdi. İstihdam ve tüketim bu yılın ilk okumalarında güçlü kaldı. Ocak ayında yüzde 3,4 olan işsizlik oranının 54 yılın en düşük seviyesi olduğuna işaret eden Barkın, “İşgücü piyasası hala oldukça sıkı. Fiyatları son 30 yıldaki istikrara kavuşturmak muhtemelen çok daha fazla zaman ve çaba gerektirecek” dedi.

Fed’in enflasyon hedefinin yüzde 3’e yükseltilmesi önerisine karşı çıkan Barkın, şu anda bunun için bir sebep görmediğini belirtti. Biraz düşünerek hareket etmenin faydalarından bahsetti.

Barkin, “Faiz oranlarını daha temkinli bir oranda artırma yolunda olmak, size daha uzun hareket etme veya gerekirse daha yükseğe çıkma yeteneği açısından çok daha fazla esneklik sağlıyor” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu