Ekonomi

Zincir marketlerde yeni dönem! Glutensiz ürünlerin satışı zorunlu olacak

Zincir marketler yeni bir döneme giriyor. Çölyak Vakfı’nın Ticaret Bakanlığı ile yaptığı temasların olumlu sonuçlanmasıyla birlikte zincir marketlerde tıbbi beslenme tedavisi gerektiren hastalıklara yönelik gıda ürünlerinin satışı zorunlu hale geldi.

İHTİYAÇLARA YÖNELİK ÖZEL BÖLÜMLER AÇILACAK

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından zincir marketler, başta glutensiz ürünler olmak üzere ihtiyaca yönelik özel bölümler açarak önemli bir açığın kapatılmasına katkı sağlayacak. Çölyak hastalarını ve gluten intoleransı olan bireyleri de ilgilendiren kararla, glutensiz un, ekmek ve atıştırmalık çeşitleri artık daha fazla tüketiciye sunulacak.

GLÜTENSİZ ÜRÜNLER DAHA ERİŞİLEBİLİR OLACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Eksim Holding Gıda Kümeleme Lideri ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, vakfın yürüttüğü görüşmeler sonucunda ortaya çıkan yeni düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bu karar bir karardır. Çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih edenler için önemli bir gelişme. Böylece glutensiz ürünler de ortaya çıkmış oluyor.” Daha ulaşılabilir olacağını öngörüyoruz. Tüketici ihtiyaçlarını dikkate alarak insan odaklı bir adım attık. Ardından vakıf ve derneklerle iş birliği yaparak ürün geliştirme sürecini yürüttüğümüz Sinangil Gluten Yok markamızı tüketiciyle buluşturduk. Hiç vakit kaybetmeden markamızla daha fazla rafta yerimizi almak için çalışmalarımızı hızlandırdık. “Bu değerli kararı aldığı için Ticaret Bakanlığımıza ve temaslarıyla sürece katkı sağlayan vakfa teşekkür ediyorum” dedi.

“HEPİMİZİ MUTLU ETTİ”

Karara ilişkin görüşlerini dile getiren Çölyak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elif Bal Beşikçi, “Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Burak Kaplan ile yaptığımız görüşmelerde, Perakende Ticaret Dairesi Başkanlığı, büyük zincir marketlerde glutensiz reyonun bulunmadığını, bu marketlerde bir paket glutensiz ekmeğe bile ulaşamadığımızı, çölyak hastalığının görüldüğünü tespit ederek “Hastalarımızın ürünlere erişim konusundaki görüşlerini aktardık” . Glutensiz ürünlere erişimin önünü açan bu değerli düzenlemenin resmi gazetede açıklanması hepimizi sevindirdi. Zincir marketlere karşı aldığımız aksiyonla birlikte okullarda, hastanelerde, kamu ve özel kurum ve işletmelerde çölyak hastalarının glutensiz ürünlere ulaşabilmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu