Haber

Dmitry Peskov: NATO Rusya’yı caydırmak ve ona karşı koymak için kuruldu, Kiev’i zor günler bekliyor

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry PeskovRusya’nın güçlü olduğunu ve gücüne her geçen gün yeni unsurlar kattığını belirterek, önemli olanın kendi gerçeğini dünyaya taşımak olduğunu söyledi.

Açıklamada PeskovŞu cümlelere yer verdi:

Başardığımız her şeyi güçlü olmak için yaparız. Her birimiz güçlü olmalıyız, hepimiz güçlü olursak ülkemiz de güçlü olur. Dünya, gerçeklerin güçlülerin ağzından her zaman daha ikna edici bir şekilde çıkacağı şekilde tasarlanmıştır. Buna güçlü bir devletin ağzından çıkanlar da dahildir. Bu nedenle hakikatimizi dünyaya taşıyabilmek için güçlü ve inandırıcı olmamız gerekiyor.

‘Rusya ekonomisinin büyümesi bekleniyor’

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry PeskovRus ekonomisinin çökmediğini, aksine büyüyeceğinin tahmin edildiğini, bunun da hükümet için harika ve hatta beklenmedik bir durum olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Geçtiğimiz yıl ve dokuz ayın, yani Özel Askeri Harekat döneminin ve bize karşı dünyada eşi benzeri görülmemiş yaptırımların uygulandığı tüm zor şartlara rağmen, hükümetimiz sadece durumu istikrara kavuşturmakla kalmadı. Ekonomik Kalkınma Bakanlığımız bu yıl ekonomimizde yüzde 2,8 büyüme öngörüyor. Ve bu harika bir şey. Bu harika bir şey ve belki de aynı hükümet için pek çok açıdan beklenmedik bir durum.

Rusya Federasyonu ile Batı arasındaki geçmiş ilişkilere değinen Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü, Batı’nın ‘Rusya’ya’ olduğunu söyledi. ayaklarını silmek‘ çalıştığını söyledi.

Geçmişte Rusya Federasyonu ile bugünkü kolektif Batı arasındaki ilişkilerde bir ‘hata’ vardı. romantik dönem‘ olayının ardından Peskov konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

Her şeyin çok uyumlu, karşılıklı faydalı olacağını, karşılıklı saygıya dayalı olacağını, bize her şeyi vereceklerini, bize teknoloji vereceklerini, bize bilgi vereceklerini, hayatın anlamını kalbimize yerleştireceklerini düşündük. Elbette bize nasıl yaşayacağımızı ve uyumlu bir dünyada nasıl birlikte yaşayacağımızı anlatırlardı. Hayır, işler bu şekilde yürümüyor. Zayıfsan ayaklarını sana silerler, aynısını ülkemiz için de yapmaya çalıştılar.

‘Batı, Rusya’nın Ukrayna’daki 2014 darbesine ilişkin gerçeklerini dinlemedi’

Peskov, Rusya’nın 2014’te Ukrayna’da yaşanan darbeye ilişkin tüm açıklamalarının Batı’da beton duvara çarptığını ve Batı’nın bu gerçeği dinlemek istemediğini söyledi.

Açıklamada PeskovŞu cümlelere değindi:

Onlara bunun bir darbeden, Ukrayna’da zorunlu bir darbeden başka bir şey olmadığını, bunun gayri meşru olduğunu, uluslararası hukukun tüm temellerinin ihlali olduğunu anlattık. Tüm açıklamalarımız beton duvara çarpıyordu ve ‘geri çekilin’ diye bağırdığımızda Başkan Poroşenko, tanklarına ve silahlarına Donbass’a ateş açılması emrini verdi. Orduyu kendi halkına karşı, kendi halkına karşı kullandı. Duymak istemedikleri şey buydu. Bu gerçeği duymak istemediler. Sekiz yıl boyunca bunu dinlemek istemediler.

Batı’nın, 2014’te Ukrayna’ya yeni demokratik liderliğin gelmesinden ve demokratik süreçten bahsetmek yerine ‘talihsiz barışçıl göstericileri dağıtan Yanukoviç güvenlik güçlerinin zulmünden bahsettiğini’ kaydetti. Peskovancak daha sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vitoria NulandCNN’e verdiği röportajda ABD ‘1991’den beri’ Ukrayna’da daha güçlü bir demokratik hükümetin iktidara gelmesine yardımcı olmak‘ için 5 milyar dolar harcadığını itiraf ettiğini vurguladı.

‘NATO Rusya’yı caydırmak ve ona karşı koymak için kuruldu’

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry PeskovNATO’nun Rusya’yı kuşatmak için kurulduğunu ve çatışma için yaratılmış bir makine olduğunu söyledi.

NATO’ya ilişkin açıklamalarında Peskov, şu açıklamalarda bulundu:

Hepimiz Kuzey Atlantik İttifakını seviyoruz. NATO 1949’da kurulduğunda Sovyetler Birliği’ni bastıracak bir makine olarak yaratılmıştı. Ülkemizi kontrol edecek bir makine. Rusya’yı Sovyetler Birliği’nden ayırmıyorum çünkü biz SSCB’nin halefiyiz. Bizi kontrol etmek için bir ittifak kuruldu ve bu, savaş için, çatışma için yaratılmış bir makineydi. Ne zaman bir savaş olsa, ne zaman NATO genişlese, ne zaman NATO askeri altyapısı sınırlarımıza yaklaşsa sürekli şunu söylüyorduk: Yoldaşlar! Bu hoşumuza gitmiyor, bize yaklaşmayın. Belli bir sınıra kadar tahammül edeceğiz ama daha fazlası değil. NATO’nun 8. dalga genişlemesinden sonra ve sonrasında Cumhurbaşkanımız Putin’in de belirttiği gibi durum dayanılmaz hale geldi.

‘Rusya’nın tepkisi Batı’nın artan hukuksuzluğuyla orantılı’

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov Rusya’nın tepkisinin kolektif Batı’nın artan kanunsuzluğuyla orantılı olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sertliğinden ve kararlılığından şüphe edilmemesi gerektiğini söyledi. ” Tepkimiz kolektif Batı’nın artan kanunsuzluğuyla orantılıdır. Bu konuda Başkomutanımız Putin’inOnun kararlılığından, azminden ve en önemlisi yeteneğinden kimsenin şüphesi olmasın.” diyen Peskov, birçok insan gibi kendisinin de bir gençlik maksimalizm döneminden geçtiğini ve Vladimir PutinKendisiyle tanıştığı için şanslı olduğunun da altını çizdi.

Peskov, Kuzey Akımı’nın patlaması gibi eylemlerin tarihsel olarak savaş nedeni olabileceğini ifade ederek, ” Siz ve ben burada herhangi bir skandal görmüyoruz, ancak bu tür eylemler tarihsel olarak bir bayan belli, bir savaş eylemi olurdu. Düşünün, burası kritik bir altyapı tesisi ve burayı havaya uçuruyorlar ve hepsi sessiz kalıyor. Ve bunun doğru olduğunu düşünüyorlar, bu doğru. Ama bu yanlıştır” dedi.

Peskovpatlamanın ardından Rusya hemen suçluilan edildiğini hatırlatarak, ” Hemen, doğrudan ya da dolaylı olarak bazı resmi, yarı resmi, sözde analistler, bunu yalnızca Rusya’nın yapabileceğini pişmanlık duymadan haykırmaya başladılar. Ve burada kendi gerçeklerini, daha doğrusu gerçeğini taşıdılar. Daha sonra bunu yapanın Ruslar değil, tuhaf bir yat olduğunu, bütün yolların ya Ukrayna’ya ya da Amerika’ya çıktığını ya da orada birlikte olduklarını öğrendiler.” söz konusu.

‘Rusya savaşı kendisinin başlatmadığını, bitirdiğini açıklamalı’

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry PeskovUkrayna’daki çatışmayı Rusya’nın başlatmadığını, sonlandırdığını, bu kavramsal düşünceyi herkese anlatması gerektiğini söyledi.

PeskovAçıklamada, ” Vladimir Putin Onun dediği gibi savaşı biz başlatmadık. Bitiriyoruz. Bu çok önemli, bu hem ülkemizde hem de dünyadaki tüm dostlarımıza taşımamız gereken kavramsal bir ifade ve kavramsal bir gerçektir.Sözcü, konuşmasında, Donbass’taki insanların durumuna ilişkin gerçeğin sekiz yıldır Batı’da duyulmasının istenmediğini de hatırlattı.

Rusya Federasyonu’nun yeni bölgelerinin entegre olduğunu ancak çatışmaların bunu zorlaştırdığını belirten Kremlin Sözcüsü, bu bölgelerin tamamının birkaç yıl içinde tam entegre olacağından emin olduğunu söyledi.

PeskovAyrıca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Yeni bölgeler hızla hayatımızın her alanına entegre oluyor. Uzun zaman önce Kırım’ın izlediği yolu takip ettiklerini söyleyebiliriz. Zaten biraz deneyim kazandık. Bu da yeni bölgelerin bu yolda daha hızlı ilerlemesini sağlamamızı sağlıyor. Bölgeler ekonomik, finansal, eğitimsel, kültürel ve güvenlik açılarından hızla Rusya’ya entegre oluyor.

‘Tek Putin’imiz var’

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, Vladimir Putin‘İkiz’ olduğu yönündeki spekülasyonlar sadece bir Putin’imiz var“Var” diye yanıtladı.

PeskovBu konuyu şu cümlelerle açıkladı:

Muhtemelen çeşitli Telegram kanallarında Lider Putin’in ne kadar ‘ikizi’ olduğunu okumuşsunuzdur, değil mi? Uzmanlar şu anda üç veya dört tane olduğunu tahmin ediyor. Bu, her gün gördüğümüz, bu sabah anıta çiçek bırakan üçüncü veya dördüncü ikiz mi? Bu anlaşılmaz değil mi? Sadece bir Putin’imiz var.

PeskovDahası, ” Kendimizi göstermemiz, başarılarımızı göstermemiz gerekiyor ki kendi içimizde bilebilelim. Başarılarımızın her zaman farkında olmuyoruz” cümlelerine yer verdi.

‘Kiev rejimi için zor günler geliyor’

Zor günlerin Kiev rejimini beklediğini belirterek, Batı’ya karşı öfkenin arttığını, Orta Doğu’daki olaylar nedeniyle önceliklerin değiştiğini ve bu nedenle Ukrayna’nın artık ‘bağımlı egemenliğinden’ keyif alamayacağını vurguladı. Peskov, “Artık Kiev rejimi için çok zor günler geliyor. Defalarca söyledik, artan bir rahatsızlık var. Öte yandan Ortadoğu’daki olayların arka planında öncelikler biraz değişiyor ve bu da açık. Kiev rejiminin artık bu bağımlı yaklaşımı ve bağımlı hakimiyeti kullanamayacağını düşünüyoruz.”söz konusu.

‘Rusya ve Çin liderleri iletişim kurduğunda tüm dünyanın dikkatini çekiyor’

Son olarak Rusya siyasetinde doğu yönüne daha fazla önem vermeye başladığını ve Rusya Devlet Başkanı’nın Vladimir Putin’inÇin’de çok değerli görüşmeler yaptığını belirten Kremlin Sözcüsü, ” Ülkemiz doğu yakasına daha fazla önem vermeye başladı” diyerek Putin’inTek Kuşak, Tek Yol forumu için Çin’e yaptığı son ziyaretten bahsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu