Haber

Gazeteciler ‘dezenformasyon yasasına’ karşı Anayasa Mahkemesi önünde nöbet tutacak

ANKARA-Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesinde düzenlenen “Kamuoyunu yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” başlıklı “dezenformasyon” suçunun iptalini 8 Kasım’da görüşecek. Gazeteciler kararı bekleyecek Anayasa Mahkemesi önünde nöbet tutuyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Mahkemesi, ‘kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymak’ suçundan hapis cezası getiren konunun iptal başvurusunu 8 Kasım Çarşamba günü görüşecek. ‘Kamuoyunu yanıltıcı bilgi yayma’ unsurunun artık tüm ülke biliyor ve görüyor. Bir yıl boyunca onlarca gazetecinin soruşturulmasına, gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına yol açan “kamuoyunun” keyfi suçlamalarına yol açıyor. Bu hafta sadece üç günde üç gözaltı, dört soruşturma ve bir tutuklamayla karşı karşıya kalan gazeteciler, yasanın bu maddesinin iptalini Anayasa Mahkemesi önünde “sansüre ve tutuklamalara karşı basın nöbeti” ile karşılayacak. “Ülkemizin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin, basın özgürlüğünü sansüre karşı koruyan Anayasamıza uygun bir karar almasını ve Başkent’te adaleti savunan yargıçların bulunduğunu tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu